Zieleń we wnętrzach nie tylko dodaje uroku, ale poprzez swoje działanie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach. Sposobów na jej rozlokowanie jest wiele. Najczęściej wybierane są warianty z donicami. Jednak niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem są tak zwane zielone ściany. Warto wiedzieć czym są i w jaki sposób należy o nie dbać, w tym, jak należy prawidłowo je doświetlać. Wówczas będą służyły dobrze i świetnie się prezentowały.

Zielone ściany

Termin „zielone ściany” nie odnosi się bynajmniej do koloru farby. Nie, to coś zupełnie innego, ciekawego i oryginalnego. Realizowane przez firmę Kreatywna Zieleń prezentują się doskonale i z pewnością będą stanowić ciekawe urozmaicenie przestrzeni. Mowa jest o specjalnych, wertykalnych nasadzeniach roślin, które wzrastają na pionowej ścianie. Jest to wygodne, ponieważ żadne doniczki nie stroją na drodze, a dodatkowo doskonale gospodarują ścianę, która pusta lub wymagająca odświeżenie nie prezentowałaby się równie dobrze. Warto jednak pamiętać, że wymagają one specjalnego traktowania, a w szczególności zadbania o odpowiednie światło, które jest podstawą ich wzrostu. Jakiego rodzaju oświetlenie jest potrzebne, żeby wzrost był właściwy, a całość odpowiednio się utrzymała.

Jak doświetlać zielone ściany?

Światło dla roślin jest równie ważne co woda, może i ważniejsze. To dzięki niemu zachodzi proces fotosyntezy, dzięki któremu ona wzrasta, a do którego potrzebne są woda, składniki odżywcze, dwutlenek węgla i właśnie światło. Należy pamiętać, że do produkcji chlorofilu wymagane jest światło o częstotliwości między 640 a 660 nm o barwie pomarańczowo-czerwonej, a już do samej fotosyntezy roślina potrzebuje niebieskiego światła o widmie między 430 a 440 nm. Światło ultrafioletowe nie jest potrzebne przy zielonej ścianie, wzmaga ono wzrost roślin, co jest bardziej potrzebne przy uprawach. Jednak nadaje się ono do upraw, ponieważ nie jest ono zbyt atrakcyjne. Jeśli chodzi o nasadzenia wertykalne, to zaleca się stosowanie światła białego, o pełnym spektrum barw. Montowane powinno być od góry i pod kątem padania na liście bliskiemu 45 stopni. Zarówno prostopadłe, jak i kierowane od dołu nie jest właściwe i źle wpływa na rośliny. Jego natężenie może być różne, warto jednak pamiętać, że w zacienionym lesie pod gęstymi drzewami jest ona równa wartości 2500 lumenów.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL