Ogrody wertykalne cieszą się coraz większą popularnością. Nie sposób się temu dziwić. Zielone ściany przyciągają wzrok i sprawiają, że otoczenie wygląda niezwykle stylowo. Przebywając w pomieszczeniu, którego ściana została przyozdobiona roślinnością, można się poczuć niczym na łonie natury. Właśnie dlatego mobilny ogród wertykalny jest doskonałą propozycją do restauracji. Lokal, w którego aranżacji uwzględniono roślinność, przyciągnie znacznie więcej gości, którzy z pewnością będą chętnie wracali, by dobrze zjeść i spędzić czas z bliskimi w estetycznym wnętrzu.

Dlaczego warto wybrać zielone ściany?

Obcowanie z naturą pozytywnie wpływa na samopoczucie większości osób. Zielony kolor działa kojąco na nerwy, a przy tym ułatwia relaks. Właśnie dlatego dekoratorzy wnętrz zalecają, by sale restauracyjne przyozdabiać roślinnością. Decydując się na ogrody wertykalne, goście poczują się odprężeni, a czas oczekiwania na posiłek nie będzie im się dłużył. Zielone ściany pozwolą nadać restauracji niepowtarzalny klimat. W zależności od wybranej roślinności pozwolą przenieść się gościom w egzotyczne zakątki świata lub poczuć się niczym w rodzimym lesie.

Niezależnie od typu roślinności mobilny ogród wertykalny wyróżnia jeszcze jedna ważna zaleta. Dzięki możliwości dowolnego przemieszczania umożliwia wygodne oddzielenie powierzchni sali restauracyjnej, zapewniając gościom intymność.

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu wertykalnego w restauracji?

Wybór kwiatów do ogrodów wertykalnych nie należy do prostych, szczególnie w przypadku aranżacji przestrzeni użytkowych. O ile w domu można sobie pozwolić na większą dowolność, wybierając również rośliny wymagające większej uwagi, tak w przypadku restauracji warto postawić na kwiaty odporne również na niedobory wody i światła słonecznego.

Z uwagi na specyfikę ogrodów wertykalnych, do ich aranżacji najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju rośliny pnące. Ich sposób wzrastania sprawi, że roślina sama będzie się zagęszczać, bez konieczności podejmowania licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Tutaj najlepiej sprawdzą się rośliny takie jak scindapsusy, filodendrony oraz cissusy. Niektórzy polecają dodatkowo przepleść ścianę roślinami niewymagającymi podłoża – tzw. epifitami, do których należą m.in. storczyki. Należy jednak pamiętać, że choć storczyki w okresie kwitnienia wyglądają naprawdę imponująco, to ich utrzymanie wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności ogrodniczych.

Chcąc nadać swojej ścianie bardziej egzotycznego charakteru, można postawić na monstery (szczególnie Monkey Mask) oraz różnego rodzaju Calathee. Należy jednak pamiętać, że rośliny egzotyczne w większości przypadków wymagają utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności, co w lokalu gastronomicznym może być trudne do osiągnięcia.

Mobilny ogród wertykalny – jak ustawić?

Ogrody wertykalne w wersji mobilnej to szczególnie interesujące rozwiązanie, które pozwala na znacznie większą swobodę w zakresie aranżacji. Dzięki swojej ruchomości może być stosowane do wydzielania przestrzeni podczas organizacji imprez okolicznościowych bądź w przypadku rezerwacji pojedynczych stolików. Wybierając ogród wertykalny, można również w prosty sposób oddzielić część restauracyjną od barowej, zapewniając wszystkim gościom maksymalny poziom komfortu. Ogrody wertykalne w wersji mobilnej mogą również pełnić funkcję wydzielająca poszczególne loże, zapewniając tym samym najwyższy poziom intymności. Inną równie ciekawą propozycją jest ustawienie mobilnego ogrodu wertykalnego przed drzwiami wejściowymi do toalet, dzięki czemu możliwe będzie oddzielenie przestrzeni sanitarnej od sali restauracyjnej.

Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, z pewnością odmienisz wnętrze swojego lokalu. Intensywna zieleń liści, w połączeniu z drewnianym wykończeniem stołów i lady barowej z pewnością na długo zapadnie w pamięci Twoim gościom, sprawiając, że jeszcze chętniej będą oni wracać do Twojego lokalu.

Ogród wertykalny – jak założyć?

Założenie ogrodu wertykalnego nie należy do najprostszych. Przed przystąpieniem do jego zakładania należy poznać szczegółowe warunki panujące w lokalu. Już na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę, wilgotność oraz nasłonecznienie, ponieważ każde rośliny wymagają innego stanowiska. Aby roślina wzrastała i zachwycała swoją intensywną barwą, musi mieć zapewnione optymalne warunki wzrostu. W kolejnym kroku należy zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże oraz tkaninę wegetacyjną. Decydując się na rośliny pnące, należy najwięcej sadzonek wsadzić na samym dole ogrodu. Z kolei, wybierając rośliny płożące, konieczne będzie równomierne rozłożenie roślinności.

Aby uniknąć ryzyka związanego z niewłaściwym założeniem ogrodu, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy znają wszystkie tajniki profesjonalnego ogrodnictwa. W ten sposób zyskasz gwarancję, że Twój ogród zachwycać będzie estetyką wykonania oraz bujną roślinnością. Odpowiednio zaaranżowany ogród jest przy tym bardzo łatwy w utrzymaniu. Wystarczy jedynie zadbać o regularne nawadnianie roślinności oraz zapewnienie odpowiedniego dopływu światła.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL