Coraz więcej osób zaczęło dostrzegać znaczenie roślin w aranżacji wnętrz. Nie tylko mają zdolność do oczyszczania powietrza, ale przede wszystkim sprawiają, że pomieszczenia uzyskują bardziej przytulny charakter. Co więcej, liczne badania wskazują, że rośliny w pomieszczeniach wykazują pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a także poprawiają koncentrację i produktywność.

Najpierw poznaj swoje możliwości i potrzeby

Zanim z zapałem udasz się do sklepu ogrodniczego po zakup nowych roślin, koniecznie zastanów się nad tym, jakie są Twoje oczekiwania, a także zwróć uwagę na swoje możliwości lokalowe. Nie wszystkie kwiaty odnajdą się w niewielkich pomieszczeniach. Rozłożysta monstera może przytłoczyć niewielki pokój, z kolei drobne fiołki muszą zostać odpowiednio wyeksponowane we wnętrzu.

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów w trakcie aranżacji wnętrz architekci zalecają podążanie zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • ogranicz się do jednego stylu,
  • pozwól roślinom dominować,
  • nie zaśmiecaj przestrzeni,
  • zagospodaruj puste kąty,
  • postaw na rośliny łatwe w pielęgnacji.

Modne i wytrzymałe gatunki roślin pokojowych

Monstery

W ostatnich latach coraz więcej osób decydujących się na ożywienie wnętrza swojego domu lub biura, wybiera monstery. Te szybko rosnące rośliny wyróżniają się rozłożystymi liśćmi, na pojawiają się charakterystyczne dziury. Ich soczysta, ciemna zieleń doskonale kontrastuje z jasną kolorystyką ścian.

Rośliny te doskonale dopasowują się do niemal wszystkich wnętrz.

Zamiokulkas zamiolistny

Kolejną rośliną wybieraną podczas dekorowania przestrzeni jest zamiokulkas zamiolistny. Roślina ta zyskała na popularności za sprawą niewielkich wymagań w zakresie uprawy oraz ciekawego pokroju. Podobnie jak  monstera, również często wykorzystywana jest podczas aranżacji łazienek, ponieważ dla swojego rozwoju nie wymaga dużego nasłonecznienia.

Skrzydłokwiat

Swoją popularność roślina ta zawdzięcza wysokim właściwościom oczyszczającym powietrze. Jednak to nie jedyna jej zaleta. Skrzydłokwiat posiada interesujące, delikatne kwiaty w odcieniu bieli, które górują nad intensywnie zielonymi liśćmi.

Ciekawe rozwiązania dla odświeżenia wnętrza – inspiracje

Rośliny doniczkowe to nie jedyny sposób wprowadzenia roślin do przestrzeni mieszkania lub biura. Proponujemy kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

Zielona ściana

Ciekawą propozycją są ogrody wertykalne. Taka zielona ściana pozwala ożywić nawet najbardziej ponure wnętrza. Sprawdzi się w zestawieniu z białymi ścianami i drewnem, pozwalając poczuć się jak na łonie natury. Do utworzenia takiej kompozycji warto wykorzystać rośliny o intensywnych barwach, pnące się. Należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od preferencji ogród może zajmować wydzielony pas, tworzyć nieregularne kształty lub zapełnić całą ścianę.

Rośliny pod kloszem

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. lasy w słoiku. Te „bezobsługowe” aranżacje sprawdzą się w każdej przestrzeni. Dzięki możliwości dostosowania wielkości i kształtu klosza mogą być stosowane zarówno w dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach.

Roślinne obrazy

Inną propozycją są obrazy z mchu i roślin stabilizowanych. Do ich przygotowania często wykorzystuje się chrobotka reniferowego, który zachwyca nietuzinkową fakturą i kolorem (może być dowolnie malowany). W zależności od preferencji obraz może łączyć w sobie kilka typów roślin, a także może zostać przyozdobiony korą, której barwa będzie intensywnie kontrastować z zielenią roślin. Również sam kształt i rozmiar takiego obrazu może być dowolnie personalizowany, tak by dopasować się do każdej przestrzeni.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL