Wyobraź sobie ścianę w pokoju, która wygląda jak ściółka baśniowego lasu. Wiosennego lub w pełni lata. Zielony mech we wnętrzu jest nie tylko nad wyraz efektowny, posiada bowiem wiele innych zalet.

Nic dziwnego, że rozmaite rodzaje mchu coraz częściej można zobaczyć nie tylko w luksusowych biurach czy spa, ale i w prywatnych mieszkaniach.

Zielony mech naturalnie na długo

Mech wykorzystywany do tworzenia niezwykłych aranżacji jest naturalny, zbierany ręcznie w rejonach właściwych dla danego gatunku. Różnią się one między sobą nie tylko krajem pochodzenia, ale przede wszystkim kształtem. Bez względu na rodzaj, odznaczają się jednak wysoką trwałością — na przykład pochodzący ze Skandynawii chrobotek reniferowy potrafi wyglądać jak nowy nawet przez dziesięć lat. Zwykle firmy zajmujące się realizacją zamówień dają dwuletnią gwarancję na to, że – bez względu na rodzaj – mech nie straci na walorach estetycznych.

Nie trzeba podlewać

Dzięki specjalnej technologii towarzyszącej obróbce zebranego mchu nie trzeba go podlewać. Nie wymaga też żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych ani światła słonecznego. Jedyny wyjątek stanowi wilgotność powietrza – wymaga by w pomieszczeniu nie była ona niższa niż 40%. Tym samym mech okazuje się doskonałym miernikiem wilgotności – nieznaczną zmianą wyglądu sugeruje mieszkańcom, że jest zbyt sucho.  Pod tym względem jest dużo bardziej niezawodny niż najlepszy higrometr.

Przyjazny dla mieszkańców

Mech ma właściwości antystatyczne, nie trzeba przejmować się też, że osiądzie na nim kurz czy inne zanieczyszczenia (jak na przykład sierść psa czy kota). Jednocześnie sam w sobie jest pozbawiony chemicznych i szkodliwych substancji, co sprawia, że jest całkowicie bezpieczny. O jego ekologiczności świadczy stuprocentowa biodegradowalność.

Niekwestionowaną korzyścią związaną z mchem na ścianie jest również wyciszenie mieszkania. Szczególnie doceniają to mieszkańcy bloków, którzy nie chcą uczestniczyć (zbyt głośnym) w życiu sąsiadów.

Wreszcie – trudno wyobrazić sobie coś równie kojącego, jak głęboka, relaksująca zieleń lasu, na którą możemy patrzeć regenerując zarówno wzrok jak i skołatane całym dniem nerwy.

Na miarę indywidualnych potrzeb

Panele z mchem montuje się do ściany, po wcześniejszym ustaleniu najdrobniejszych szczegółów. Zarówno co do wielkości powierzchni, rodzaju mchu, a nawet mozaikowego układu wzorów z różnych jego gatunków. Prócz wspomnianego wyżej chrobotka, mamy do wyboru również leśny mech poduszkowy lub płaski. Pierwszy z nich ma bulwiastą, dosłownie „poduszkową” strukturę, która pozwala na osiągnięcie trójwymiarowego efektu. Podobnie jak w przypadku leśnego mchu płaskiego możliwe są realizacje jednolite oraz łączone. Można również zażyczyć sobie dodatki w formie leśnych traw lub paproci. Z mchu wykonuje się również różnego rodzaju piktogramy – formę jaką przybierze nasz prywatny, ścienny fragment ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Indywidualnie można również wybrać odcień zieleni mchu – od mniej do najbardziej nasyconej, anie nie tylko mech występuje także w innych barwach natury.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL