Styl skandynawski od lat cieszy się rosnącą popularnością, zachwycając swym minimalizmem i niepowtarzalnym klimatem. W takiej aranżacji wnętrz wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały, funkcjonalne meble oraz proste formy i jasne, stonowane akcenty kolorystyczne. Pomieszczenia cechują się więc nie tylko kolorystyką czerpiącą inspirację z natury, ale także przestronnością i brakiem zbędnych elementów.
Główne założenia stylu skandynawskiego
Warto podkreślić, iż najważniejszą rzeczą w urządzaniu wnętrza w skandynawskim stylu jest prostota – a więc dążenie do minimalizmu i ograniczanie zbędnych ozdób czy dodatków. Oznacza to, że lepiej zdecydować się na funkcjonalne meble czy przedmioty codziennego użytku niż dekoracje jedynie niepotrzebnie zajmujące przestrzeń.
Chociaż na pierwszy rzut oka styl skandynawski może wydawać się surowy – ograniczający się do prostych form i stonowanych kolorów – nie oznacza to, że wnętrza takie są chłodne i brak w nich przytulnej atmosfery. Wystarczy umieścić na meblach poduszki czy pledy (oczywiście wykonane z bawełny, lnu bądź też innych naturalnych materiałów), a także wzbogacić wnętrze o ciekawe akcenty w postaci kilku prostych, drewnianych dekoracji.
Umeblowanie skandynawskich wnętrz
Meble w stylu skandynawskim cechują się przede wszystkim prostotą, są przy tym funkcjonalne i praktyczne. Warto pamiętać, aby były wykonane z naturalnych materiałów – drewna czy tkaniny w stonowanych kolorach. Minimalistyczne fotele w odcieniach szarości, zieleni czy beżu, eleganckie i subtelne sofy czy segmentowane, wielofunkcyjne sosnowe komody to jedynie przykładowe propozycje mebli do wnętrz urządzanych w skandynawskim stylu.
Naturalny klimat i szacunek do przyrody
W skandynawskich wnętrzach natura odgrywa niezwykle istotną rolę. Materiały takie jak drewno, cegła, szkło, len czy bawełna znajdą tu szerokie zastosowanie. Aby nadać pomieszczeniu oryginalny charakter, warto również sięgnąć po stonowane, roślinne aranżacje. Naturalne dekoracje z mchu idealnie sprawdzą się w takiej roli.
Panele z mchu – niepowtarzalna dekoracja w skandynawskim stylu
Kompozycja w postaci paneli z mchu to cudowny w swej prostocie sposób na przełamanie stonowanych kolorów skandynawskiego wnętrza. Naturalna, intensywna zieleń idealnie wkomponuje się w minimalistyczny styl pomieszczenia, a rośliny dodatkowo ożywią atmosferę i poprawią jakość powietrza. Dekorację możemy powiesić w dowolnym miejscu – w salonie, sypialni, a nawet w pokoju dziecka.
Naturalne panele z mchu wspaniale sprawdzą się w aranżacjach w stylu skandynawskim również ze względu na wykonane z naturalnego drewna obramowanie. Rozmaite kształty, rozmiary oraz warianty roślinne paneli pozwalają wybrać produkt optymalny dla danego wnętrza, czynią pomieszczenie niepowtarzalnym i umożliwiają domownikom nieustanny kontakt z naturą, co jest tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego.
Panele mogą być wykonane z różnych rodzajów porostów. Do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje porostów, tj. mech poduszkowy, mech leśny płaski czy też chrobotek reniferowy. Ten ostatni zaprezentuje się szczególnie efektownie w skandynawskich wnętrzach, gdyż cechuje się oryginalną fakturą i spektakularnym wyglądem. Warto podkreślić, że dekoracje z mchu stabilizowanego wykazują właściwości antystatyczne zapobiegające osiadaniu kurzu, co minimalizuje pielęgnację takich dekoracji.
Zielone ściany w domu i mieszkaniu
Zarówno w przestronnym domu, jak i niewielkim mieszkaniu niezwykle efektownie prezentują się ściany zieleni. Wspaniale wkomponują się zwłaszcza we wnętrza urządzone w stylu skandynawskim – bujna roślinność wspaniale współgra z drewnianymi meblami oraz przełamuje minimalizm i prostotę pomieszczenia.
Wewnętrzna ściana zieleni w domu umożliwia stały kontakt z przyrodą, pozwala zrelaksować się i odpocząć od szarej codzienności.Rośliny oczyszczają powietrze, a także tworzą barierę dla hałasu dochodzącego z zewnątrz. Doskonale wpiszą się w naturalny klimat skandynawskich wnętrz.
Wciąż aktualny i niewychodzący z mody styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm i prostota aranżacji, a przy tym funkcjonalność i urządzenie wnętrza z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Nieodzownym elementem owego stylu jest także stały kontakt z naturą i szacunek do przyrody. Dlatego ciekawą alternatywą dla surowych, drewnianych dodatków mogą okazać się proste, roślinne aranżacje – panele z mchu i zielone ściany.