Wszyscy szukamy coraz większego kontaktu z naturą, paradoksalnie żyjąc szybciej i w odcięciu od naturalnych terenów zielonych. Szybkie tempo życia sprawia, że najzwyczajniej nie mamy czasu regularnie podróżować na łono natury. Człowiek intuicyjnie pragnie otaczać się roślinnością w miejscu pracy i w domu. Obecność roślinności naturalnej w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest gwarantem dobrego nawilżenia powietrza i oczyszczania go w naturalnych procesach zachodzących w roślinie. Ponadto, wizualny aspekt zieleni ma wpływ na nasze samopoczucie i oddziałuje na nas pod kątem psychologicznym.

Pomysły na aranżację mchu na ścianie

Przy wyborze odpowiedniego mchu na ścianę, mamy zupełną dowolność w wyborze kształtu lub koloru. Można zdecydować, że mech będzie układał się w konkretny obraz, który będzie stanowił dopełnienie stylu danego pomieszczenia. Mech w tym przypadku stanowi element dekoracyjny i aranżacyjny wnętrza. Dzięki temu, że zdecydujemy się na montaż zielonej ściany, w łatwy sposób możemy zapewnić sobie dostęp do zieleni przez cały rok, nie wychodząc z domu. Ściana z mchu przypomina ściółkę leśną i w zależności od naszych indywidualnych preferencji, można imitować naturalne wybrzuszenia lub wzniesienia, co nadaje jeszcze więcej naturalności naszej zielonej konstrukcji.

image4 225x300
s3 300x169

Jaki rodzaj mchu warto zamontować na ścianie? Montaż i specyfika zielonej ściany.

Prawdziwym królem wśród mchów na naszych ścianach jest chrobotek reniferowy. Jest wybierany ze względu na gąbczasty wygląd i bezproblemową pielęgnację. Mech nadaje się zarówno do pomieszczeń biurowych, hoteli, placówek medycznych, handlowych i innych budynków użytkowych, jak również sprawdza się w mieszkaniu. Mchy pięknie wyglądają również w przestrzeniach postindustrialnych, loftach. Z mchu leśnego, który tworzy płaską warstwę, można stworzyć pięknie bryły, będące symbolem firmy lub wykreować z niego logo. Mech poduszkowy posiada naturalne wybrzuszenia przypominające miękkie poduszki, które można wykorzystać przy kreowaniu wymyślnych kompozycji, natomiast mech trawiasty idealnie nadaje się do płaskiego pokrycia ściany.

Prozdrowotne właściwości zielonej ściany

Mech w pomieszczeniu świetnie sprawdza się w warunkach wielkomiejskich. Smog, zawieszone w powietrzu przenikają również do mieszkań poprzez szczeliny okienne i systemy wentylacyjne. Zielona ściana jest idealnym sposobem na filtrację powietrza. W walce ze smogiem mech wygrywa. Ściana z mchu czyści powietrze z drobnoustrojów, dlatego warto przemyśleć jej instalację, jeśli wśród domowników znajduje się osoba z osłabionym układem odpornościowym lub alergik. Kojący zapach mchu i jego piękny, naturalny kolor, wycisza i uspokaja, zwłaszcza osoby pracujące w warunkach stresowych.

Ściana z mchu — łatwy sposób na upiększenie mieszkania

Chrobotek reniferowy występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Mamy zupełną dowolność w nadawaniu kształtu konstrukcji oraz wiele możliwości aranżacyjnych. Mech będzie idealnie wkomponowywał się w ściany mieszkania urządzonego w stylu vintage, oszklonych pomieszczeniach aranżowanych zgodnie z najnowszymi trendami oraz dopełni stylistycznie mieszkanie wypełnione dodatkami w stylu prowansalskim lub kolonialnym. Projekty nowoczesne apartamentowców, coraz częściej uwzględniają zielone ściany. Duże zapotrzebowania na przełamanie

Pielęgnacja ściany z mchu

Mech pielęgnuje się sam. Praca wykonana nad pielęgnacją zielonej ściany nie jest czasochłonna i wymagająca. Jest to ważna informacja dla wszystkich tych, którzy lubią przebywać w otoczeniu natury, jednak sami nie mają czasu troszczyć się o rośliny doniczkowe. Co ciekawe — nie musimy martwić się o to, że nasza zielona ściana szybko pokryje się kurzem, dlatego nawet alergicy mogą zamontować zieloną ścianę w swoim domu.

O czym musisz pamiętać, zanim zamontujesz ścianę z mchu?

Montując mech na ścianie, warto mieć na uwadze fakt, iż nie lubi on ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Wilgotność na poziomie 30% również nie będzie mu służyła, idealna jest dla mchu wilgotność powyżej 40% – wiąże się to z faktem, iż roślina ta pobiera wodę z powietrza. Jeśli mamy wątpliwości co do odpowiedniego nawilżenia powietrza, wystarczy umieścić w pomieszczeniu nawilżacz. Mech należy również chronić od zniszczenia mechanicznego.

Zielona ściana to najnowszy trend aranżacyjny. Trend, który rozrasta się po całej kuli ziemskiej — uwzględniany w najbardziej prestiżowych i wymagających projektach na przestrzenie użytkowe. Rośliny stabilizowane pokrywają ściany biura, hotelowe sufity, kompozycje artystyczne w salonach SPA, mobilne panele sal konferencyjnych, logotypy firm i panele w naszych domach, a także zaszklone powierzchnie podpodłogowe. Projektanci wnętrz mają niesamowite pole do eksperymentu z naturalną zielenią we wnętrzach użytkowych. Niesłabnące zainteresowanie zielonymi ścianami świadczy o głębokiej, pierwotnej potrzebie obcowania człowieka z naturą.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL