Obecnie dekoratorzy wnętrz coraz chętniej decydują się na aranżację balkonów i tarasów z wykorzystaniem pionowych ogrodów, zwanych również zielonymi ścianami. Takie kwiatowe aranżacje zachwycają swoim nowoczesnym wyglądem, a przy tym sprawiają, że również we własnym domu można poczuć bliskość natury. Jeśli stoisz przed koniecznością zaplanowania przestrzeni na balkonie, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pozwolą Ci stworzyć idealną kompozycję, bez obaw o przedwczesną utratę roślinności.

Jak zaaranżować ogród wertykalny?

Intensywnie zielone, żywe ściany coraz częściej goszczą na balkonach i tarasach. Zwracają uwagę swoim nowoczesnym wyglądem, a dzięki możliwości stosowania dowolnej roślinności, dodatkowo sprawiają, że każdy jest w pełni oryginalny. Do jego aranżacji można wykorzystać proste przedmioty, które znajdują się w większości domów, wykorzystać palety lub zakupić profesjonalne, stojące kwietniki. Należy przy tym pamiętać, by konstrukcję montować wyłącznie na ścianach nośnych balkonów. Ciężar konstrukcji, ziemi, roślin oraz wody może być zbyt duży dla zwykłej ściany działowej.

Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, możesz również zdecydować się na praktyczne regały lub drabinki, które zachwycać będą swoją bujnością. Aby móc cieszyć się świeżą roślinnością przez cały rok, postaw na rozwiązania mobilne. W ten sposób, wraz z nadchodzącymi przymrozkami, będziesz mógł przenieść swoją kompozycję do domu, dając roślinom czas na odpoczynek i regenerację przed nadchodzącą wiosną.

Rośliny do ogrodu wertykalnego na balkonie

Szczególną popularnością w przypadku balkonowych ogrodów wertykalnych cieszą się różnego rodzaju zioła. Ich wybór pozwala cieszyć się pięknem roślinności, przy równoczesnym dostępie do świeżych i w pełni naturalnych ziół. Wśród tych, które sprawdzą się podczas aranżacji ogrodu wertykalnego, znajdziesz m.in.:

  • rozmaryn,
  • cząber,
  • oregano,
  • bazylia,
  • tymianek,
  • mięta,
  • szałwia,
  • macierzanka,
  • szczawik.

Wszystkie te zioła są niezwykle proste w uprawie i niewymagające. Z kolei ich aromat sprawia, że doskonale sprawdzą się podczas codziennego gotowania.

Propozycją dedykowaną dla miłośników słodkości jest ogród owocowy. Należy przy tym pamiętać, że owoce sprawdzą się wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim. Później konieczne będzie zapewnienie im czasu na odpoczynek. Jeśli jednak zmiana kompozycji nie jest dla Ciebie straszna, możesz posadzić w swoim ogrodzie truskawki lub poziomki. Obie chętnie się rozrastają, dzięki czemu już w kolejnym sezonie będziesz cieszyć się znacznie większymi zbiorami pysznych, w pełni ekologicznych owoców.

Z pewnością warto rozważyć również propozycję ogrodu warzywnego. W ogrodach wertykalnych sprawdzą się w szczególności:

  • sałata masłowa,
  • rukola,
  • roszponka,
  • szczypior,
  • pietruszka,
  • pomidorki koktajlowe,
  • ostra rzodkiewka.

Należy przy tym pamiętać, że decydując się na balkonowy warzywniak, konieczne będzie zapewnienie roślinności odpowiedniego nawodnienia oraz dostępu do światła słonecznego.

Jeśli wolisz rozwiązania cieszące oko, a zarazem wymagające znacznie mniej uwagi, postaw na tradycyjne kwiaty ozdobne z liści. Podczas aranżacji ogrodu wertykalnego na balkonie warto postawić na zielistki, epipremna lub draceny. Wszystkie te kwiaty zachwycają swoją intensywnie zieloną barwą, są odporne na warunki pogodowe, a przy tym nie wymagają nadmiernej uwagi.

O czym pamiętać decydując się na ogród wertykalny na balkonie?

Chcąc udekorować swój balkon roślinnością, warto postawić na rozwiązanie, jakim są ogrody wertykalne. Należy jednak pamiętać o kilku niezwykle istotnych szczegółach.

Przede wszystkim, nie każda roślina sprawdzi się podczas uprawy na zewnątrz. Zmienne warunki pogodowe, w tym przeplatające się upały i przymrozki, mogą uniemożliwić dalszy rozwój rośliny, a niekiedy również przyczynić się do jej obumarcia. W przypadku przestrzeni zewnętrznych nie mamy możliwości swobodnej manipulacji temperaturą, poziomem wilgotności czy porywami wiatru. Dlatego tak ważne jest, by wybierać wyłącznie te rośliny, które są odporne na zmieniające się warunki.

Decydując się na ogród kwitnący, warto mieć na uwadze, że w trakcie kwitnienia rośliny wabić będą owady zapylające. Dlatego osoby, u których występują alergie na jad pszczół i/lub os, powinny zrezygnować z takiej formy aranżacji.

Wybierając roślinność na balkon, nie należy zapominać o ich pielęgnacji. Również na zewnątrz rośliny potrzebują odpowiedniej podaży wody, w tym w formie regularnego zraszania. Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że deszcze, szczególnie w okresie letnim nie są tak intensywne, przez co rośliny odczuwać będą istotne niedobory wody. Co więcej, z uwagi na coraz częściej występujące intensywne burze, należy na bieżąco śledzić zmiany pogodowe, by w razie konieczności przenieść roślinność do domu.

Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli cieszyć się zapierającym dech w piersiach ogrodem na balkonie, a wybierając ogrody warzywne lub owocowe, dodatkowo zyskasz dostęp do w pełni naturalnych plonów.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL