Ogród wertykalny to rodzaj nowoczesny i innowacyjny system pozwalający na uzyskanie pięknej zielonej dekoracji zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Istotą ogrodów wertykalnych jest stworzenie zielonej przestrzeni w miejscu, gdzie jest to utrudnione.

Stworzenie własnego wewnętrznego ogrodu wertykalnego jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Służą do tego m.in. modułowe systemy sadzenia, wiszące donice oraz inteligentne systemy nawadniania. Zielone ściany to doskonały sposób aranżacji przestrzeni każdego biura, domu, a nawet tarasu. Jeśli chcesz wiedzieć jak stworzyć ogród wertykalny, a przede wszystkim, jakie rośliny doniczkowe można w nim sadzić, zachęcamy do lektury.

Ogrodnictwo wertykalne – początki

Inspiracją do ogrodów wertykalnych były starożytne motywy zielonych fasad, które wykorzystywały glebę u podstaw ściany. Wszyscy kojarzą zapierające dech w piersiach Wiszące Ogrody Babilonu. W 1938 roku S. White opatentował pierwszy znany system pionowego ogrodu. Profesor architektury krajobrazu White opisał w swoim patencie nową metodę „wytworzenia struktury architektonicznej” z powierzchniami pokrytymi roślinnością. Od czasów White’a wertykalne ogrody ewoluowały, obejmując różne zastosowania i koncepcje. Estetyka ogrodów wertykalnych odmieniła ściany wewnętrzne i zewnętrzne, jak żaden inny element dekoracyjny. Dziś ogrody wertykalne zdobią wnętrza ekskluzywnych restauracji, nowoczesnych biur i apartamentów.

Wertykalne ogrody – na czym polegają?

Ogród wertykalny zazwyczaj przymocowany jest do ściany za pomocą paneli modułowych wraz z roślinami i systemami nawadniającymi. Ogród wertykalny może zajmować powierzchnię niewielkiego obrazu, jak i kilkumetrowego dzieła sztuki. Rosnącą popularnością cieszą się także ogrody wertykalne wolnostojące. Taka wersja ogrodu sprawdzi się jako ściana działowa lub przestrzeń w ogrodzie.

Wertykalne ogrody mogą być tworzone celem zakrycia nieestetycznie wyglądającej ściany, urozmaicenia wnętrza. Oprócz tego, że ogrody wertykalne pięknie wyglądają, to jeszcze przynoszą wiele korzyści. Oczyszczone i nawilżone powietrze to tylko przykłady.

Rosnąca popularność ogrodów wertykalnych

Wertykalne ogrody zyskały swoją popularność dzięki korzyściom, jakie oferują. Udowodniono, że roślinność ma pozytywny wpływ na przestrzeń, w której żyjemy oraz pracujemy. Rośliny wpływają na nastroje i relacje międzyludzkie. Ponadto ogród na ścianie jest doskonałą alternatywą dla plastikowych doniczek, które nieestetycznie wypełniają wnętrza. Ogrody wertykalne są zdecydowanie łatwiejsze w uprawie niż pojedyncze okazy roślin. Co jeszcze sprawia, że pionowe ogrodnictwo jest tak chętnie wykorzystywane?

Pozytywny wpływ na zdrowie

Nowoczesny design dąży do przywrócenia równowagi między człowiekiem a naturą. Ludzie najlepiej czuję się w otoczeniu natury, która zapewnia optymalne warunki do pracy, nauki i wypoczynku. Ogród wertykalny pozwala stworzyć bezpieczne i komfortowe wnętrze. Dzięki niemu możliwe jest odzyskanie harmonii z naturą. To dlatego rośliny coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach biurowych.

Naturalny filtr

Badania wykazały, że rośliny poprawiają jakość powietrza zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Rośliny eliminują lotne związki organiczne i pochłaniają unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia. Pionowy ogród to doskonałe rozwiązanie w przypadku pomieszczeń o złej jakości i niskiej wilgotności powietrza. Wertykalne ogrody są porównywalne do działania filtrów. Pomagają stworzyć czyste i zdrowe środowisko, eliminując toksyny i zanieczyszczenia z powietrza.

Oszczędność energii

Ogrody wertykalne pomagają także zmniejszyć koszty energii. Posiadacze ogrodów wertykalnych mogą zapomnieć o klimatyzacji. Ogród wertykalny zapewni ulgę podczas największych upałów i skutecznie schłodzi powietrze.

Spokój i cisza

Inną mniej znaną korzyścią posiadania ogrodu wertykalnego jest wpływ na poziom hałasu w pomieszczeniu. Pionowy ogród pełni funkcję bariery dźwiękowej. Pochłania około 40% więcej dźwięków niż samodzielna ściana, co skutkuje redukcją hałasu do 8 dB.

Maksymalna przestrzeń, minimum zachodu

Ogród wertykalny pomaga zmaksymalizować przestrzeń, zapewniając jednocześnie pełne korzyści z roślinności we wnętrzach. Rośliny doniczkowe od pokoleń były chętnie wykorzystywane do aranżacji wnętrz. Niemniej jednak plastikowe doniczki nie wpływają pozytywnie na odbiór wizualny. Co więcej, zajmują całkiem sporo miejsca. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Za sprawą ogrodów wertykalnych można w optymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Musisz jednak upewnić się, że będą miały zapewniony dostateczny dopływ słońca. I tu pojawia się pytanie – jakie rośliny będą odpowiednie do ogrodu wertykalnego?

Rośliny doniczkowe, zioła i warzywa – podstawy ogrodu wertykalnego

Rośliny, które doskonale radzą sobie w ogrodach wertykalnych charakteryzuje mały, ale silny system korzeniowy. Są to przede wszystkim rośliny doniczkowe oraz rośliny pnące. Do stworzenia zielonej instalacji możesz swobodnie wykorzystać:

  • winorośl,
  • paprocie,
  • sukulenty.

Z powodzeniem możesz uprawiać rośliny doniczkowe takie jak:

  • storczyki,
  • bratki,
  • werbeny,
  • surfinie.

Marzy Ci się pionowy warzywniak w zaciszu własnej kuchni? Zasadź rzodkiew, pomidory oraz groszek. Ponadto w ogrodzie tym doskonale sprawdzi się szpinak, sałata zielona oraz jarmuż.

Podobnie jak rośliny kwitnące i warzywa, zioła również poradzą sobie w ogrodzie wertykalnym. Dobrym wyborem będzie bazylia, pietruszka, oregano, majeranek czy też kolendra.

Sprawdź naszą ofertę!

Bez względu na to czy wertykalne ogrodnictwo jest dla Ciebie nowością, szybko przekonasz się, że pionowy ogród to doskonały sposób na skonstruowanie kreatywnej zielonej przestrzeni.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą. Możesz zdecydować się na jedną z gotowych kompozycji. Możemy też wspólnie zaprojektować ogród wertykalny, który spełni Twoje oczekiwania.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL