Pnącza to idealne rośliny do każdego wnętrza. Charakteryzuje je łatwość uprawy, nieduże wymagania, szybki wzrost i proste rozmnażanie – wystarczy włożyć odcięte pędy do wody i poczekać aż się ukorzenią. Dodatkowo pnącza zajmują mało miejsca – można posadzić je w doniczkach zawieszonych wysoko pod sufitem i cieszyć się ich błyskawicznym wzrostem.

Jednocześnie są to rośliny bardzo dekoracyjne. Różnorodność gatunków pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji. Najczęściej pojawiające się w naszych domach pnącza to filodendrony, monstery, bluszcze, cissusy i epipremna.

Podlewanie i nawożenie

W uprawie pnączy kluczowe jest podlewanie. Powinno być regularne, ale niezbyt obfite. Trzeba pamiętać, że rośliny łatwo gubią liście jeśli są przelane lub przesuszone. Nawożenie jest ważne w okresie wegetacji. Uzależniamy je od wymagań roślin. Na ogół nie nawozimy roślin zimą.

Przycinanie

Należy pamiętać o przycinaniu roślin, co pozwala na formowanie kształtu i wspomaga szybkie rozgałęzianie. Skracamy pędy od 1/3 do 2/3 długości. Jeśli pnącza nie zwisają swobodnie, ale pną się ku górze, niezbędne jest ich podpieranie. Trzeba wiedzieć, że duże rośliny o wielu rozgałęzieniach potrafią sporo ważyć. Idealnie jako podpory sprawdzą się paliki, kratki, ale również konstrukcje ze sznurków.

Oświetlenie

Niezależnie od nasłonecznienia panującego w naszym pomieszczeniu, zawsze znajdziemy gatunki pnączy, które będą się w nim idealnie rozwijały. Ciemnozielone liście pnączy takich jak bluszcz czy filodendron dobrze czują się w warunkach dobrego oświetlenia, ale również w miejscach półcienistych. Monstera czy Hoja docenią raczej większą ilość światła. Nie wystawiajmy ich jednak na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które powodują pojawianie się plam na liściach.

Filodendrony

Jedną z najchętniej wybieranych grup roślin z tej grupy są filodendrony. To znane w Europie od ponad 200 lat pnące rośliny domowe. Naturalnie występują w tropikalnej Ameryce gdzie oplatają drzewa (stąd ich nazwa, która w języku greckim oznacza „kochać drzewo”) i mogą osiągać gigantyczne rozmiary. Rosnące w naszych domach odmiany są dużo mniejsze.

Najczęściej występującym rodzajem jest Filodendron pnący (Philodendron scandens). Jest on jednolicie zielony, ma nieduże, sercowate liście o ciemnym, dość chłodnym odcieniu. W dobrych warunkach może urosnąć nawet do 10 m. Aby uzyskać ciekawszy efekt, warto połączyć go z Filodendronem „Brasil”, który posiada piękne, żółte przebarwienia oraz „Lemon Lime” o wspaniałych neonowo zielonych/żółtych liściach. Rzadziej spotykana odmiana to „Micans” o aksamitnych ciemnozielonych listkach z czerwonymi przebarwieniami.

Filodendron ciemnozłoty (Philodendron melonachrysum) ma charakterystyczne liście z jasnozielonymi żyłkami. Młode listki mają kształt zaokrąglony, ale z wiekiem zaznaczają się na nich wcięcia. Może osiągnąć ponad 2 metry, ale ten rodzaj filodendrona rośnie dość wolno.

Filodendron dwuskrzydłolistny (Philodendron bipennifolium) to odmiana, której młode liście są w kształcie sercowate, ale z czasem wyrastają im po bokach, zgodnie z nazwą, dwa skrzydła. Są zielone, czasem przechodzące w odcień oliwkowy. Rośliny te potrafią osiągnąć 2,5 metra w warunkach domowych.

To oczywiście tylko wybrane gatunki, które można z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych.

Filodendrony w ogrodzie wertykalnym

Pnącza są idealnym rozwiązaniem dla miłośników ogrodów wertykalnych. Inaczej nazywane zielonymi ścianami, ogrody te stały się popularne w latach 90-tych.

Mimo wielu lat obecności, ogród wertykalny wciąż jest kojarzony z nowoczesnym rozwiązaniem. Sprawdza się szczególnie w przestrzeniach biurowych i publicznych gdzie zakrywa duże powierzchnie ścian, jednocześnie nie zabierając miejsca. Taki ogród wertykalny poprawia nastrój, pomaga się zrelaksować, daje możliwość kontaktu z przyrodą w miejscach, gdzie jest jej coraz mniej.

Co ważne, bujna roślinność „zielonych ścian” ma niespotykane właściwości oczyszczające powietrze. I nie chodzi tu tylko o produkcję tlenu i redukcję ilości dwutlenku węgla. Liście potrafią usunąć z powietrza toksyczne substancje takie jak formaldehyd, amoniak czy benzen. Związki te występują powszechnie we wdychanym przez nas powietrzu, ponieważ są składnikami klejów, farb, tworzyw sztucznych, żywic czy detergentów.

Filodendrony bardzo często używane są przy tworzeniu ogrodów wertykalnych ze względu na łatwość uprawy, szybki wzrost, ciekawy wygląd, nieduże wymagania i silne właściwości oczyszczające powietrze. Ponieważ lubią podwyższoną wilgotność powietrza, musimy pamiętać, aby podczas pielęgnacji ogrodu często spryskiwać je wodą i przecierać ich liście wilgotną ściereczką.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL