Największą zaletą ogrodów wertykalnych jest możliwość ich aranżacji w miejscach, gdzie ich tradycyjna, doniczkowa uprawa jest dość utrudniona. W takiej sytuacji warto wybrać mobilny ogród wertykalny, o którym opowiemy dziś nieco więcej.

Przenośny ogród wertykalny – zieleń wszędzie tam, gdzie zechcesz

Kluczową cechą mobilnych ogrodów wertykalnych jest oczywiście możliwość ich sprawnego przenoszenia bez jakichkolwiek obaw, że ściana zieleni na tym ucierpi. Ergonomiczna konstrukcja ogrodów mobilnych została tak zaprojektowana, by łatwo można było zmienić ich miejsce, a instalacja ogrodu w nowej przestrzeni nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy. Nie musisz martwić się o mechaniczne podlewanie, wystarczy tylko raz na jakiś czas uzupełnić wodę w zbiorniku systemu nawadniającego. Przenośne zielone ściany dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do każdej, nawet najbardziej specyficznej przestrzeni. Mobilne ogrody wertykalne są również nazywane „zielonymi parawanami” – można ustawić je w dowolnym miejscu, co pozwala wykorzystać je w charakterze ścian oddzielających we wnętrzu dwie strefy.

Żywe parawany  – funkcjonalność na pierwszym miejscu

Mobilne ściany zieleni można dowolnie przestawiać i przenosić. Mogą być wykonane z roślin stabilizowanych i mchu stabilizowanego. To rozwiązanie jest totalnie bezobsługowe. Inna opcja to ogród mobilny z żywymi roślinami – wtedy zostanie on wyposażony we własny automatyczny system nawadniający. Pierwszy wariant pozwala uniknąć wielu zabiegów pielęgnacyjnych – rośliny stabilizowane nie wymagają przycinania, ponieważ stale zachowują określony kształt. Nie więdną, nie obumierają, nie starzeją się i nie są atakowane przez różnego rodzaju szkodniki oraz insekty. Dodatkowo wykazują właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Jeśli decydujemy się na mobilny ogród wertykalny z żywych roślin, trzeba będzie rośliny obserwować, reagować na pojawiające się zmiany, przycinać i ich doglądać, ale dla wielu miłośników zieleni właśnie te czynności pielęgnacyjne są źródłem największej satysfakcji.

Trudno wymienić wszystkie zalety mobilnych zielonych ścian. Z pewnością jest to rozwiązanie innowacyjne i niezwykle wygodne, dlatego przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie piękne i funkcjonalne dekoracje roślinne.

Technologia less waste

Warto dodać, że mobilne zielone ściany to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Mobilne ogrody wertykalne są projektowane tak, by zużywać jedynie wymaganą ilość wody i prądu. Do ich oświetlenia często wykorzystuje się lampy LED-owe, które pobierają mniej energii.  Takie ogrody mogą zostać pozostawione same sobie na wiele dni. Mobilne zielone ściany można także z powodzeniem przewozić np. podczas przeprowadzki, podczas gdy inne elementy zielone mogą być trudne w demontażu i przetransportowaniu.

Gdzie sprawdzą się przenośne ogrody wertykalne?

Mobilne ściany są niezwykle innowacyjne i uniwersalne. Z tego powodu znajdują zastosowanie w najróżniejszych przestrzeniach. Doskonale sprawdzą się m.in.

  • w biurze – pozytywny wpływ zieleni na system nerwowy człowieka jest udowodniony naukowo. Rośliny redukują poziom stresu, znacznie wspierają produktywność i kreatywność oraz poprawiają ogólne samopoczucie. Mobilne zielone ściany doskonale sprawdzą się zatem w przestrzeni typu open-space, a ich efektowny design świetnie wpisze się w styl nowoczesnego biura.
  • w budynkach publicznych – mobilne ogrody wertykalne wspaniale podkreślą charakter każdej przestrzeni, w której istotne jest dobre samopoczucie klientów. Z tego powodu warto je zainstalować np. w banku, przychodni stomatologicznej czy hotelu.
  • w lokalu gastronomicznym – restauracje, bary i kawiarnie to miejsca, w których kluczową rolę odgrywa komfort i samopoczucie gości. W tego typu miejscach nie może zatem zabraknąć zieleni, a mobilne ściany wertykalne dodatkowo unowocześniają wnętrze lokalu, dodając mu również wyjątkowego charakteru.
  • w przestrzeni domowej – przenośne ściany zielone pozwalają na wyodrębnienie w mieszkaniu konkretnych sfer. Za ich pomocą można sprawnie i szybko wyznaczyć przestrzeń do pracy i nauki, relaksu czy spotkań towarzyskich. Pełnią również rolę dekoracyjną, a zatem doskonale podkreślą charakter wnętrza domu.
  • na evencie – mobilne ściany wertykalne to także świetne urozmaicenie każdego wydarzenia. W zależności od specyfiki danego eventu istnieje możliwość doboru konkretnych roślin bądź przearanżowania tych, które już rosną w zielonym parawanie. Tego typu elementy wspaniale dopełniają całą aranżację eventowej przestrzeni, poprawiają samopoczucie gości i są oczywiście niezwykle modne.

Mobilne ściany wertykalne to doskonałe rozwiązanie w każdej przestrzeni, która w zamyśle ma powodować pozytywne skojarzenia i sprawiać wrażenie nowoczesnej. Ich funkcjonalność i ergonomiczna konstrukcja umożliwia szybką i wygodną aranżację każdego wnętrza, które w ciągu kilku minut może przeistoczyć się w zieloną oazę.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL