Rośliny we wnętrzach sprawiają również, że ludzie chętniej spędzają w nich czas, są bardziej zrelaksowani i odprężeni oraz mniej podatni np. na szum pracujących urządzeń. Ze względu na swoje właściwości rośliny powinny stanowić obowiązkowy element nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również w pomieszczeniach biurowych. Ich zalety znacznie przewyższają niewielkie niedogodności związane z ewentualną pielęgnacją.

Czasem argumentem przeciw wykorzystaniu roślin stanowi brak miejsca. Rzeczywiście, może być to pewnym utrudnieniem. Brak wolnej powierzchni podłogi lub wystarczająco szerokiego parapetu może być przeszkodą w ustawieniu rośliny w doniczce. Istnieje jednak rozwiązanie, które nie zajmuje cennego metrażu, a jednocześnie nie wymaga rezygnacji z zieleni we wnętrzu. Tym rozwiązaniem jest mech na ścianie. Taka dekoracja pozwala zaaranżować niewykorzystaną powierzchnię ściany, stając się jednocześnie naturalnym filtrem, żywą ozdobą i wabikiem dla oczu.

Mech – jako naturalny zasób przestaje być kojarzony tylko i wyłącznie z leśną ściółką. Coraz częściej można go spotkać we florystycznych aranżacjach, a i jego obecność we wnętrzach przestaje już dziwić. Daje szerokie możliwości aranżacyjne i doskonale wygląda praktycznie w każdym wnętrzu. Jest świetnym rozwiązaniem zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i biurach. Nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, a jedynie odpowiedniego poziomu wilgotności (40-50%). Nie sprzyja mu też nadmierna ekspozycja na światło. Co ciekawe, świetnie odnajdzie się w pomieszczeniach bez naturalnego oświetlenia. Brak okna przestaje więc być przeszkodą w zastosowaniu naturalnej zieleni w pomieszczeniu.

Jeśli spełnimy powyższe warunki – odwdzięczy nam się nietuzinkowym wyglądem i wieloletnią, bezobsługową eksploatacją. Tak jak w przyrodzie, tak i wśród produktów wykorzystujących mech, występuje duża różnorodność. W zależności od oczekiwań, możemy uzyskać efekt płaskiej ściany porośniętej mchem lub imitację pełnej życia, dzikiej leśnej ściółki. Do dyspozycji mamy bowiem zarówno mech płaski, jak i mech poduszkowy, często wzbogacony przez stabilizowane liście traw i paproci. Popularnością cieszy się również mech chrobotek (mech reniferowy) – o ciekawej strukturze, niewielkich wymaganiach i szerokich możliwościach aranżacyjnych.

Mech na ścianę jest poddawany odpowiednim przygotowaniom przed finalnym montażem na ścianie. Dzięki temu użytkownik ma gwarancję, że proces jego wzrostu został zatrzymany i mech pozostanie na ścianie w formie takiej samej jak w dniu montażu – przez wiele lat. Specjalna obróbka sprawia, że roślina nie wymaga podlewania, przycinania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wymaga również nawożenia, nie traci barwy i jest praktycznie bezobsługowa.

Zastosowanie mchu na ścianie pozwala na całoroczny kontakt z przyrodą – nawet, gdy na zewnątrz panuje sroga zima lub upalne lato. Godną odnotowania informacją dla przyszłych użytkowników jest fakt, iż ścienna dekoracja z mchu jest antystatyczna – nie osiada więc na niej kurz, nie trzeba jej czyścić i nie stanowi siedliska alergenów dla osób zmagających się z uczuleniem na kurz i roztocza. Mech jest uznawany za produkt hipoalergiczny – nie zawiera żadnych typowych alergenów. Jego instalacja na ścianie jest więc możliwa w każdym domu – nawet tym, którego mieszkańcy są alergikami. Dotyczy to również powierzchni biurowych.

Mech na ścianie szczególnie doceniany jest przez właścicieli niewielkich mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Doceniają go również posiadacze zwierząt domowych i małych dzieci: mech pozostający poza zasięgiem rąk milusińskich nie stanowi dla nich zagrożenia i pokusy do niszczenia zieleni. Świetnie sprawdza się też w biurach, gdzie jest wizytówką firmy, dekoracją pomieszczeń oraz naturalnym oczyszczaczem powietrza. Jego zaletą jest również możliwość kreatywnego wykorzystania do budowania wizerunku firmy: logo wkomponowane w zieleń ściany z mchu z pewnością nie pozostanie niezauważone.

Kategorie: blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
en_USEnglish de_DE_formalGerman pl_PLPolish