Zieleń, pojmowana zarówno, jako barwa, jak i jako roślinność jest nam niezbędna do życia. Kontakt z naturą potrzebujemy szczególnie w dzisiejszym zabieganym i mocno zurbanizowanym świecie. Wiele osób zauważa, że nawet jeden zielony element może odmienić całą przestrzeń, która staje się dzięki niemu cieplejsza i bardziej przytulna. Jednym z najmodniejszych pomysłów na to, jak wprowadzić roślinność do naszej codzienności jest zastosowanie ogrodów wertykalnych. Czym one są? Z jakich gatunków roślin powstają? I gdzie się sprawdzą? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.
Ogród wertykalny – czyli jaki?
Ogród wertykalny (lub inaczej zielona ściana) to pionowa instalacja roślinna, która powstaje na starannie przygotowanej powierzchni o różnych kształtach i wymiarach. Innymi słowy, to gęsto obsadzona roślinami pionowa powierzchnia, która jest mocowana na stelażu przypominającym obraz. W zależności od naszych preferencji i dostępnej przestrzeni taka konstrukcja może być niewielka lub bardzo duża.
Ważnym elementem ogrodu wertykalnego jest starannie dobrany system nawadniania, który zapewnia odpowiedni wygląd roślin, a jednocześnie jest niewidoczny i dopasowany do wymagań pionowej aranżacji.
Krótka historia
Ogrody wertykalne nie są wytworem naszych czasów. Wręcz przeciwnie! Pomysł ten zrodził się w głowie artystów już tysiące lat temu, a na przestrzeni wieków jedynie zmieniał swoją formę. Pierwsza wzmianka o konstrukcji, którą możemy utożsamić z ogrodem wertykalnym, pochodzi ze starożytnego Babilonu i odnosi się do wiszących ogrodów uznawanych za jeden z cudów świata.
W kolejnych wiekach wertykalna przestrzeń pełniła nie tylko funkcję ozdobną, ale i praktyczną. Dla przykładu Rzymianie tworzyli pionowe konstrukcje, które pozwalały na bujne rozrastanie się winorośli. Kolejne wieki przyniosły dalsze zmiany. W epoce romantyzmu powszechnie stosowano różne gatunki bluszczy, które oplatały budynki i sprawiały niecodzienne wrażenie.
Warto w tym miejscu przywołać postać Patricka Blanca – niezwykłą osobowość w świecie botaniki i propagatora, twórcę oraz mistrza ogrodów wertykalnych, którego kolejne prace można podziwiać w wielu zakątkach świata. To właśnie temu wybitnemu naukowcowi zawdzięczamy rozpowszechnienie idei tworzenia tzw. zielonych ścian.
Obecnie ogrody wertykalne są odkrywane na nowo. Dzięki nowoczesnym systemom nawadniania i odprowadzania wody możemy cieszyć się ich wyglądem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakich gatunków roślin warto użyć?
Ogrody wertykalne są kompozycjami stworzonymi z odpowiednio dobranej roślinności. Jakie gatunki warto wykorzystać? Są to przede wszystkim: skrzydłokwiat, paprocie, bluszcze, różne gatunki epifitów, zielistki, syngonium (zroślicha), peperomia, anturium, maranta, epipremnum, filodendron, ficus, ananasowate, czy nawet monstery, które sprawdzą się sadzone pojedynczo.
Pod uwagę należy wziąć fakt, że pionowa ściana nie daje możliwości mocnego ukorzenienia się, dlatego podczas jej tworzenia należy zastosować gatunki, które odnajdą się w takich warunkach. Najlepiej wybrać rośliny łatwe w uprawie, o niewielkich wymaganiach i te, które nie wymagają dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie propozycji nadających się do cięcia, które możemy formować i korygować samodzielnie. Do ogrodu wertykalnego zdecydowanie nie sprawdzą się rośliny delikatne, szczególnie te podatne na ataki pasożytów i innych chorób.
Warto także zadbać o wielofunkcyjność kompozycji: zielona ściana powinna nie tylko doskonale się prezentować, ale także oczyszczać powietrze wokół nas i poprawiać jego stan.
Gdzie się sprawdzi?
Gdzie sprawdzi się ta nowoczesna, wertykalna propozycja? Jak pokazuje praktyka – wszędzie! Dzięki swojej konstrukcji zielona ozdoba tego typu jest stabilna i może być wykorzystywana nawet w miejscach o dużej liczbie odwiedzających. Jednocześnie ogrody wertykalne przybierają różne rozmiary, co sprawia, że możemy je zastosować nawet w niewielkim mieszkaniu. Świetnie sprawdzą się też w roli ozdoby kawiarni, czy restauracji, gdzie nadadzą przestrzeni zupełnie nowy wymiar.
Warto jednak pamiętać, że ogród wertykalny powinien być zlokalizowany na ścianie o wystawie południowej lub zachodniej. Ważną kwestią jest też sprawdzenie wytrzymałości ściany, na której chcemy umieścić kompozycję – nie nadają się do tego celu lekkie ścianki działowe.
Dlaczego warto?
Na koniec warto wspomnieć, dlaczego ogrody wertykalne są tak doskonałym rozwiązaniem. Powodów jest naprawdę wiele. Oto niektóre z nich:
- wyróżniają się oryginalnym i efektownym wyglądem,
- umożliwiają nam kontakt z naturą,
- poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu,
- zwiększają ilość tlenu w naszym otoczeniu,
- regulują poziom wilgotności, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie,
- pełną funkcję naturalnej izolacji akustycznej,
- pozytywnie wpływają na zmęczony wzrok,
- wprawiają organizm w stan relaksacji,
- podnoszą naszą kreatywność, koncentrację, a także produktywność.
Nasza oferta
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z ogrodami wertykalnymi, skorzystaj z naszej oferty. Oferujemy kompleksową realizację wewnętrznych konstrukcji wykonywanych w technologii tkaniny wegetacyjnej z wykorzystaniem żywych roślin. Stosujemy sprawdzone i innowacyjne rozwiązania, oparte na wieloletnim doświadczeniu. Połączenie wiedzy, doświadczenia i innowacyjnego podejścia sprawia, że jesteśmy w stanie spełnić praktycznie wszystkie pomysły projektowe, które dla innych mogą wydawać się niemożliwe do zrealizowania. Sprawdź nasze przykładowe projekty i przekonaj się, że ogrody wertykalne to doskonały sposób na wprowadzenie zieleni do Twojej codzienności!