Problemy z koncentracją, bóle głowy, suche gardło, suchość oczu – te objawy są typowe u pracowników biurowych. Okazuje się, że można sobie z nimi łatwo poradzić. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważną rolę spełniają rośliny w biurze i jak intensywnie wpływają na samopoczucie człowieka. 

Dlaczego obecność zieleni w biurze jest ważna?

Obecność roślinności w przestrzeniach zamkniętych, zwłaszcza w miejscach pracy, ma nieoceniony wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Każde biuro powinno być przestrzenią sprzyjającą koncentracji, przyjazną, a także estetyczną. Dodatkowo niezwykle istotna jest jakość powietrza w przestrzeni zamkniętej. Niestety obecnie coraz częściej okna zastępuje się klimatyzacją, a wszechobecność urządzeń elektrycznych oraz innych substancji chemicznych ma negatywny wpływ na jakość powietrza. Wszystko to przekłada się na złe samopoczucie pracowników, zmęczenie i mniejszą wydajność. Istnieje jednak proste rozwiązanie, które pomaga zadbać o powietrze w przestrzeniach biurowych, a także o ich przyjemny wygląd – jest to wprowadzenie roślin do biur!

Rośliny to naturalny filtr powietrza, który oczyszcza je z niekorzystnych dla zdrowia substancji, poprzez ich pochłanianie. Ponadto, rośliny zwiększają wilgotność powietrza, a także je jonizują. Praca w biurze może być męcząca i stresująca. Badania dowodzą, że przebywanie w towarzystwie roślinności wpływa relaksująco na człowieka i pomaga mu się odprężyć. Zatem obecność zieleni w burze, ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne człowieka, ale i psychiczne. Dodatkowo rośliny są piękną dekoracją, która ożywi każdą przestrzeń. Biura zielone są dużo bardziej przyjazne niż skrajnie minimalistyczne pomieszczenia, urządzone w surowym stylu. Zadbanie o zdrowe powietrze, atmosferę i estetykę pomieszczeń biurowych z pewnością przełoży się na większą wydajność pracowników oraz lepszą koncentrację.

Mobilne ogrody wertykalne – doskonały sposób na wprowadzenie zieleni do biura

Doskonałym sposobem na umieszczenie roślinności w biurach, przy jednoczesnej elastyczności i wygodzie, są mobilne ogrody wertykalne. 

Mobilne ogrody wertykalne to zielone ściany, montowane na specjalnie skonstruowanych stelażach, które mają wbudowany automatyczny system nawadniania. Ogromną zaletą mobilnych ogrodów wertykalnych jest możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb, a także wymagań każdego pomieszczenia. Taką ścianką można łatwo odgrodzić przestrzeń np. między biurkami pracowników lub zespołów. Dzięki mobilnym ogrodom wertykalnym możliwe jest natychmiastowe przearanżowanie biura wedle potrzeb.  

Jakie rośliny warto mieć w biurze? 

Najlepszym wyborem będzie zieleń cieniolubna lub taka, która dobrze czuje się w półcieniu. Ważnym aspektem przy wyborze roślin jest również zapotrzebowanie poszczególnych gatunków na wodę. Najlepiej sprawdzą się rośliny, które nie wymagają częstego podlewania. Decydując się na mobilne ogrody wertykalne stworzone z różnych gatunków roślin, należy pamiętać, aby miały one podobne wymagania.

Głównym zadaniem zieleni w biurze jest jednak oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Najlepszymi gatunkami roślin do tego zadania są:

  • skrzydłokwiat
  • zielistka
  • epipremium
  • filodendron
  • monstery

Te rośliny doskonale jonizują powietrze oraz pochłaniają benzen, formaldehyd, a także amoniak. Zestawienie różnych gatunków tworzy ciekawe i pięknie wyglądające kompozycje ogrodów wertykalnych.

Zieleń powinna być obecna nie tylko w każdym biurze, ale i we wszelkich pomieszczeniach zamkniętych, w których przebywa i pracuje człowiek. Rośliny są nie tylko ładną dekoracją, która podnosi walory wizualne wnętrza, ale pozwalają również na stworzenie zdrowej, przyjaznej, relaksującej i bezpiecznej przestrzeni.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL