Każdy z nas dobrze wie, jak wygląda mech. Jednak jego nowe wydanie może całkowicie zaskoczyć. Wykonane na jego bazie panele są nowoczesną ozdobą ściany, która jest naturalna, ekologiczna, a przy tym niezwykle designerska. Mech wprowadza radość i energię do wnętrz, które utrzymane są w modnych, ale nieco sterylnych odcieniach bieli, czerni i grafitu. Można go z łatwością dopasować do innych elementów, a dzięki swojej stylistyce doskonale wpisuje się w charakterystykę każdego pomieszczenia. Na dodatek jest niezwykle estetyczny i pachnie lasem, przywołując na pamięć miłe chwile pełne spokoju.

Jak jednak powstają panele z mchem? Na czym polega ich pielęgnacja? I o czym warto pamiętać? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.  

Panele z mchem – jak powstają?

Pierwszym krokiem jest ręczne zebranie podstawowego surowca, czyli mchu oraz poddanie go specjalistycznej obróbce, m.in. przez zanurzanie w roztworze z gliceryną. Dzięki starannemu przygotowaniu mech zachowuje swoje właściwości – czyli przede wszystkim kolor i strukturę – na długie lata. Wszystko to sprawia, że gotowy panel doskonale prezentuje się na naszej ścianie. Mech niejako zatrzymuje się w czasie – nie rośnie, ale też nie obumiera.

Kolejnym etapem jest przyklejenie spreparowanego mchu do płyty MDF lub PCV oraz zamocowanie gotowych paneli do ściany przy pomocy kleju montażowego. Aby kompozycja dobrze się trzymała, należy zadbać o oczyszczenie i zagruntowanie wybranej powierzchni, czyli odpowiednie jej przygotowanie. Istnieje też możliwość przymocowania panelu za pomocą solidnych i niewidocznych haczyków, które umożliwiają późniejsze przeniesienie konstrukcji.

Najczęściej wykorzystywany materiał

Panele wykonane z mchu mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Aby kompozycja była ciekawsza, warto zastosować kilka odmian roślinności, tak by efekt końcowy był ciekawy i oryginalny. Do aranżacji wykorzystujemy m.in. różne odcienie mchu, które pozwalają tworzyć gładkie powierzchnie lub trójwymiarowe wzory. Świetnym dodatkiem do mchu mogą być paprocie i trawy. 

Najczęściej spotykanym surowcem jest mech leśny, mech poduszkowy, a także mech trawiasty. Dużą popularnością cieszy się także chrobotek reniferowy, czyli porost o gąbczastej strukturze, który pochodzi ze Skandynawii. W zależności od tego, jaką odmianę mchu zastosujemy, uzyskamy inny efekt wizualny, np. mech poduszkowy tworzy efektowne wybrzuszenia, a mech leśny jest całkowicie płaski. 

Jak wygląda pielęgnacja?

Czy panele wykonane z mchu potrzebują pielęgnacji? Okazuje się, że nie. Ściana z mchu nie potrzebuje żadnej pielęgnacji, takiej jak przycinanie, podlewanie, czy czyszczenie. Wynika to z procesu preparowania, który sprawia, że piękny wygląd surowca zostaje zatrzymany na wiele lat. Panele są więc rozwiązaniem doskonałym dla osób, które nie dysponują nadmiarem czasu lub nie mają tzw. ręki do kwiatów. 

Warto jednak podkreślić, że kluczowym czynnikiem jest odpowiednia wilgotność powietrza, która powinna utrzymywać się na poziomie 40 do 60 procent. Czy oznacza to jakieś dodatkowe obowiązki? Odpowiedź ponownie brzmi: nie. Podana skala jest typowa dla większości pomieszczeń, w których się znajdujemy.

Czy jest coś, czego powinniśmy unikać? Panele wykonane z mchu nie powinny być pryskane wodą. Takie działanie może uszkodzić ich konstrukcję i sprawić, że poszczególne elementy zaczną odpadać. Niewskazane jest też mocowanie paneli w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kominek, piec, czy w miejscach o wysokim nasłonecznieniu. 

O czym pamiętać?

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z tego typu ozdobami? Oto kilka elementów:

  • mech jest produktem całkowicie bezpiecznym i przyjaznym dla alergików, 
  • jest naturalny, czyli pozbawiony szkodliwych substancji i chemikaliów,
  • mech może zdobić całą ścianę albo tylko jej niewielki fragment,
  • z materiału tego typu wykonamy różne ozdoby, takie jak logo, napis albo obraz,
  • istnieje możliwość stworzenia kompozycji 3D, którą uzyskuje się za pomocą różnych odcieni mchu,
  • panele z mchu są jedynie produktem wewnętrznym.

Nasza oferta

Panele z mchu mają więc wiele zalet. Jeśli chcesz wykorzystać je w swoim domu lub mieszkaniu, skorzystaj z naszej oferty. Jako firma z doświadczeniem zaprojektujemy dla Ciebie niesztampowe ozdoby, dzięki którym przestrzeń wokół będzie doskonale współgrała z naturą. Miękka, zielona powierzchnia sprawi, że poczujesz się spokojny i zrelaksowany, a Twoja kreatywność wzrośnie. Na naszej stronie internetowej znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące dostępnych wzorów, kolorów, a także cen poszczególnych propozycji. Już dziś sprawdź naszą ofertę!

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL