Jeśli planujesz wykonać efektowną ścianę z mchu w swoim domu, biurze lub gabinecie, ale nie wiesz, jak należy dbać o taką naturalną dekorację, mamy dla ciebie dobrą wiadomość — jest to rozwiązanie, które nie wymaga pielęgnacji! Jak to możliwe? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.
Czym właściwie jest ściana z mchu?
Najpierw warto dowiedzieć się, czym właściwie jest ściana z mchu i jak powstaje. Jest to specjalny rodzaj dekoracji wykonywany z mchu. W zależności od potrzeb i oczekiwań można uzyskać efekt płaskiej ściany porośniętej mchem lub imitację leśnej ściółki, która jest bardziej “dynamiczna” i urozmaicona. W pierwszym przypadku zastosowanie znajduje mech płaski i mech poduszkowy. W drugim przypadku mech wzbogacany jest liśćmi traw i paproci. Popularnością cieszy się też mech chrobotek (mech reniferowy), który wyróżnia się ciekawą strukturą, szerokimi możliwościami aranżacyjnymi i niewielkimi wymaganiami.
Ściana z mchu może być stworzona praktycznie w każdym wnętrzu. Aby jednak zapewniała oczekiwany efekt dekoracyjny i wyróżniała się odpowiednią trwałością, musi zostać profesjonalnie wykonana. Przed finalnym montażem na ścianie, mech musi zostać odpowiednio przygotowany. Konieczna jest specjalna obróbka, dzięki której użytkownik nie będzie musiał wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, a dekoracja przez wiele lat zachowa swoją trwałość i piękny wygląd. Proces wzrostu roślin musi zostać zatrzymany, więc nie będą one wymagać ani podlewania, ani przycinania, ani nawożenia.
Bezobsługowa ściana z mchu
Ściana z mchu jest praktycznie bezobsługowa! Pozwala cieszyć się imponującym, naturalnym efektem bez żadnych wysiłków włożonych w pielęgnację. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zapewnienie mchowi odpowiedniej wilgotności powietrza na poziomie ok. 40-60%, co odpowiada normalnym warunkom pokojowym. Warto też pamiętać, że nie sprzyja mu też nadmierna ekspozycja na światło. W wielu przypadkach jest to zaleta, gdyż ściana z mchu może być zastosowana nawet tam, gdzie wszelka inna roślinność nie ma racji bytu, a więc w pomieszczeniach z ograniczonym naturalnym oświetleniem, a nawet zupełnie bez okien.
Ściany z mchu nie trzeba podlewać, a nawet nie należy spryskiwać mchu wodą. Grozi to uszkodzeniem całej konstrukcji. Trzeba też unikać montowania zielonych ścian w pobliżu kominka, pieca czy innych źródeł ciepła — mech nie lubi zbyt wysokich temperatur. Niewskazane jest też skubanie, przycinanie, drapanie — mech nie odrasta, a pod wpływem takich “pieszczot” może dojść do uszkodzenia naturalnej dekoracji.