Ogród wertykalny to coraz bardziej popularne rozwiązanie w biurach, domach czy na balkonach. Zielone ściany to świetny sposób na wprowadzenie do pomieszczenia roślin w designerskim stylu. Rośliny w pomieszczeniu mają wiele pozytywnych właściwości Jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać w ogrodzie wertykalnym?

Pielęgnacja zielonej ściany — podlewanie

Aby cieszyć się ogrodem wertykalnym, należy dostarczyć roślinom odpowiednią ilość nawodnienia. Zielone ściany są najczęściej zaopatrzone w automatyczny system podlewania, dzięki czemu dbanie o rośliny nie jest wymagające. Należy jednak pamiętać, że nawet zaawansowany system może niekiedy mieć problem, by zaopatrzyć w wodę każdą roślinę rosnącą w takim ogrodzie, szczególnie gdy jest ich bardzo dużo. W takim przypadku, gdy roślina zaczyna żółknąć, można ją podlewać ręcznie. Ważne jest też, aby pamiętać o uzupełnianiu wody w zbiorniku. Kolejnym ważnym aspektem jest czystość wody. W przypadku jej zabrudzenia, pompa może się zablokować i rośliny nie będą podlewane. Ogród wertykalny można również podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej dzięki czemu nie trzeba martwić się dolewaniem wody do systemu.

Bujne zielone ściany dzięki nawożeniu i ochronie przed szkodnikami

Zarówno rośliny doniczkowe, jak i te tworzące zielone ściany wymagają od czasu do czasu nawożenia. W przypadku ogrodów wertykalnych istnieją konstrukcje, które zapewniają dostarczenie nawozu wraz z podlewaniem. Jeśli system takiego rozwiązania nie posiada, warto wtedy nawozić rośliny dolistnie.

Jak wszystkie rośliny i te w ogrodzie wertykalnym mogą być ofiarami szkodników. Aby uniknąć całkowitego zniszczeniu zielonej ściany, warto sporadycznie przeglądać liście roślin. W przypadku widocznych infekcji można spryskać rośliny specjalnym środkiem pochodzenia naturalnego. Jeśli jednak ten nie daje rady, konieczne będzie użycie chemicznego oprysku. W początkowej fazie rozwoju choroby warto zainfekowaną roślinę odseparować, co pomoże uratować pozostałe i zachować bujny ogród wertykalny.

Odpowiednie oświetlenie i przycinanie pomogą utrzymać piękny ogród wertykalny

Ogród wertykalny świetnie się sprawdza w biurach i mieszkaniach prywatnych. O ile przy montażu w domu można zapewnić idealne miejsce, w którym będzie odpowiednia ilość światła, tak w biurowcach może to być utrudnione. Montaż sztucznego oświetlenia sprawi, że rośliny będą miały zapewnioną wystarczającą ilość światła do prawidłowego rozwoju.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest regularne przycinanie roślin. Dzięki temu ogród wertykalny zawsze będzie miał odpowiedni kształt, a zagęszczenie roślin nie będzie negatywnie wpływało na ich wegetację. Dotyczy to głównie roślin pnących, które dominują w zielonych ścianach. Obcinać należy również wszelkie zwiędłe, chore liście, aby zachować odpowiednie warunki dla roślin. Dodatkowo z roślin należy ścierać kurz, co pozwoli im lepiej chłonąć światło i zdecydowanie poprawi walory estetyczne.

Odpowiedni wybór roślin to podstawa ogrodu wertykalnego

Bardzo ważne jest, aby przy tworzeniu zielonej ściany wybrać rośliny o takich samych wymaganiach. Dotyczy to zarówno częstotliwości podlewania, jak i ekspozycji na słońce. Najlepsze gatunki do ogrodu wertykalnego to takie, które są odporne na różnego rodzaju szkodniki, choroby i takie, które dobrze się prezentują przez cały rok. Są to wszelkie rośliny pnące. Ogród wertykalny bardzo dobrze będzie się prezentował stworzony z sukulentów, które praktycznie nie wymagają podlewania, jednak wymagają dużej ilości światła.

Korzyści

Walory estetyczne zielonej ściany nie są jej jedynymi zaletami. Rośliny w doskonały sposób dbają o jakość powietrza w pomieszczeniu. Wyłapują kurz, toksyny i produkują tlen. Dodatkowo wprowadzają do wnętrz mikroklimat. Wspomagają regulację wilgotności powietrza, dzięki temu świetnie się sprawdzą w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć lub powietrze jest zbyt suche. Kolejną zaletą ogrodu wertykalnego jest izolacja dźwięków, dlatego świetnie się sprawdzą w głośnych pomieszczeniach. Obecność dużej ilości roślin w pomieszczeniu może też mieć właściwości relaksacyjne, co dobrze wpływa na samopoczucie pracowników.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL