Jak chronić rośliny domowe przed szkodnikami?
Zielone rośliny domowe są nieocenionym elementem wystroju wnętrz. Zieleń i jej stonowane odcienie działają uspokajająco i intensyfikują relaks. Ich działanie jest nie tylko dekoracyjne, ale i zdrowotne, ponieważ wiele z nich posiada właściwości filtrujące powietrze z zanieczyszczeń co może być niezwykle przydane mieszkańcom dużych, zatłoczonych miast. Niekiedy mogą stać się jednak celem ataku szkodników roślin. Dotyczy to zarówno roślin doniczkowych, jak i zielonych ogrodów wertykalnych. Ważne, aby jak najwcześniej zauważyć problem i wdrożyć odpowiednie działania, które pozwolą pozbyć się szkodników.
Kiedy zachować szczególną ostrożność?
Okres zimowy nie jest łaskawy dla właścicieli roślin. Warunki panujące w mieszkaniu (wysoka temperatura i suche powietrze w okresie grzewczym), tendencja do nadmiernego podlewania oraz brak odpowiedniego nasłonecznienia powodują zaburzenia w fizjologii roślin. Spowalniają wzrost i mogą być podatne na ataki szkodników. Z drugiej strony latem wietrzenie pomieszczeń ułatwia insektom (np. mszycom) przedostawanie się do pomieszczeń. Trzeba więc zachować czujność przez cały rok. Najlepszym sposobem jest częsta obserwacja liści roślin – wiele szkodników można zobaczyć gołym okiem.

Najpopularniejsze szkodniki w domowych uprawach
Wysoka temperatura i suche powietrze sprzyja pojawieniu się przędziorka chmielowca, który jest najpopularniejszym szkodnikiem w domach. Larwy znajdują się na liściach, a w szczególności na ich spodniej stronie. Do wzrostu potrzebują substancji odżywczych zawartych w rośnie więc odżywiają się, wypijając sok z liści. Występują w dużych skupiskach, a ich działanie prowadzi do pojawienia się zielono-żółtych plam. Gatunek tych insektów jest bardzo inwazyjny. Pierwszym krokiem powinna być izolacja zarażonej rośliny od innych, zdrowych okazów. Następnie dokładnie myjemy liście, co znacząco ograniczy zgubne działanie przędziorka. Fizyczne odseparowanie roślin może być trudne w przypadku ogrodów wertykalnych. Warto pomyśleć o zastosowaniu chemicznych środków ochrony roślin. Dokładne zraszanie rośliny środkami o charakterze biobójczym pozwoli zapanować nad inwazją przędziorka.
Innym popularnym szkodnikiem są wciornastki. „Gustują” w roślinach, które wykorzystuje się do aranżacji ogrodów wertykalnych, jak np. filodendrony. Poprzez swoje specyficznie zbudowane aparaty gębowe wysysają sok z liści, powodując powstanie na ich powierzchni charakterystycznych blizn o jasnożółtym kolorze. Gatunek tego owada jest inwazyjny więc w tym przypadku również izolujemy roślinę, a następnie myjemy liście. Ostatnim krokiem jest użycie środka z acetamiprydem, po którym szkodniki giną.
Szkodniki wewnętrznych ogrodów wertykalnych
Paproć, fikus, filodendron, skrzydłokwiat, pilea, bluszcz – to gatunki wykorzystywane często w projektach ogrodów wertykalnych. Rośliny te narażone są na tarczników i miseczników. Posiadają one charakterystyczną budowę, dzięki czemu łatwo można je rozpoznać. Bytują na całej długości rośliny, ale najczęściej na liściach. Nie lubią suchego środowiska. By zapobiegać ich inwazji, należy dbać o wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Niekiedy rośliny mogą zostać zaatakowane przez mszyce. Dotyczy to zwłaszcza różnych odmian bluszczu. Mszyce mogą doprowadzić do obumarcia rośliny w bardzo krótkim czasie. Łatwo je zauważyć, ponieważ mają charakterystyczną budowę ciała i ciemny kolor. Zostawiają na liściach widoczne zniszczenia. W przypadku ich inwazji najlepiej niezwłocznie użyć odpowiednich środków chemicznych, które zwalczają mszyce. Niestety chemia tego typu jest bardzo silna i może działać drażniąco na człowieka i zwierzęta domowe, dlatego przy używaniu tego typu preparatu należy zachować szczególną ostrożność.
Lepiej zapobiegać
Rośliny są w stanie samodzielnie zapobiegać atakom szkodników. Trzeba tylko zadbać o ich kondycję, zapewniając im optymalne warunki wzrostu. Dotyczy to przede wszystkim częstości podlewania oraz wilgotności powietrza. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem ogrodu wertykalnego, warto zaufać specjalistom, którzy pomogą dobrać gatunki odpowiednie do warunków mieszkaniowych albo zaproponują kompozycję z takich roślin, które są szczególnie odporne na ataki szkodników.