Wszechogarniający beton, do tego stal i szkło, a zieleni jak na lekarstwo – w zasadzie tak można określić większość dzisiejszych miast. Nic dziwnego, że każdy roślinny detal pojawiający się w pomieszczeniu tak bardzo ubarwia i ociepla wnętrze oraz wpływa korzystnie na nastrój osób w nim przebywających. Dodatkowo poprawia jakość powietrza we wnętrzach. Metody na wprowadzenie roślinności są różne: niewielkie kwiaty w doniczkach na parapecie lub półce, duże donice na podłodze pod ścianą, w niektórych większych miejscach nawet oranżerie lub ogrody zimowe. To wszystko jednak wymaga miejsca, pielęgnacji i podlewania. Czy jest jakaś alternatywa, która nie zabiera przestrzeni i dodatkowo jest bezobsługowa? Odpowiedź brzmi: Tak. Można wykorzystać chrobotka reniferowego. Chcesz mieć chrobotek reniferowy w firmie lub domu? Zadzwoń:

518-211-102

W ostatnim czasie jest prawdziwym hitem wnętrzarskim, sprawdzającym się nie tylko w biurowcach czy gabinetach usługowych, ale także coraz częściej goszczącym w domach i mieszkaniach. Co to jednak takiego? Jak się go uzyskuje i w jaki sposób może być wykorzystany?

Skandynawski rodowód – światowa obecność

Karol Linneusz – szwedzki przyrodnik i lekarz – jako pierwszy opisał renifery, jako gatunek. Było to w 1758 roku. 5 lat wcześniej natomiast zbadał i opisał roślinę, będącą jednym z głównych przysmaków tych zwierząt. Nazwał ją wtedy Lichen rangiferinus, czyli porost reniferowy. Do chrobotków zaliczona została dopiero w 1780 roku i od tamtej pory znana jest jako chrobotek reniferowy. Pierwszy człon nazwy tej rośliny wziął się od odgłosu, jaki słychać podczas chodzenia po jej skupiskach. Roślina występuje jednak nie tylko w krainie reniferów, ale także w wielu innych miejscach na świecie, między innymi we wszystkich Amerykach, w Europie, w tym również w Polsce (od 2004 roku objęta ochroną częściową), oraz na terenie Azji.

Z ziemi na ściany, a nawet sufity

Chrobotek reniferowy w swoim naturalnym środowisku tworzy ciekawie wyglądające skupiska. Tę dekoracyjną funkcję postanowiono wykorzystać we wnętrzach. Pomysł spotkał się z ogromną aprobatą ze strony dekoratorów wnętrz. Zaczęli wykorzystywać go w swoich projektach, jako pokrycie całych ścian lub jedynie fragmentów w formie paneli, lub wypełnienia specjalnie przygotowanych szczelin, by imitować naturę wdzierającą się do wnętrza. Początkowo wykorzystywany był w dużych firmach, ponieważ dostępny był wyłącznie na specjalne zamówienie. Stopniowo pomysł wykorzystania chrobotka reniferowego zyskiwał na popularności.  Dziś jest dużo łatwiej dostępny i dlatego też pojawia się coraz częściej nie tylko w środowisku biznesowym, ale także jako dekoracja w mieszkaniach oraz domach. Można go także kupić i użyć samemu, bez potrzeby zatrudniania dekoratora.

Chrobotek reniferowy ceniony jest za:

  • Trwałość – może przetrwać na ścianie lub innej powierzchni nawet do 15 lat.
  • Bezobsługowość – nie trzeba go podlewać czy nawozić, a nawet przycinać (nie rozrasta się).
  • Brak konieczności posiadania nasłonecznionych stanowisk – zacienione są nawet dla niego lepsze, dzięki temu nie blaknie.
  • Utrzymywanie stałej wilgotności powietrza w pomieszczeniu – jest w zasadzie swoistym papierkiem lakmusowym w kwestii wilgotności, jeśli powietrze jest zbyt suche to robi się on zdrewniały. Najlepiej funkcjonuje i wygląda przy jej ilości na poziomie 40%-60%, który jest swoją drogą także najlepszy dla człowieka.
  • Funkcje izolacyjne – świetnie wycisza pomieszczenia.
  • Właściwości filtrujące – w naturalny sposób oczyszcza powietrze z kurzu (świetna wiadomość dla alergików) oraz toksyn (w czasach coraz większego zanieczyszczenia powietrza jest to nieocenione).

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń:

518-211-102

Przede wszystkim jednak świetnie komponuje się właściwie z każdym rodzajem wystroju, bez względu na to, czy to biurowy, usługowy, nowoczesny, skandynawski, klasyczny czy nawet rustykalny. Poza tym bardzo łatwo kształtować z niego różne formy dekoracji. Nie ma też znaczenia to czy pojawia się na ścianie, w ramce obrazu, za szkłem czy nawet na suficie. Z tego właśnie względu jego wykorzystanie w każdym rodzaju wnętrza ma swoje uzasadnienie.

W biurach wprowadza zielony akcent, czasem jedyny możliwy, dzięki czemu atmosfera w nich jest bardziej przyjazna i ciepła, a pracownicy bardziej zrelaksowani. Obecność roślin naturalnych wpływa uspokajająco, z resztą podczas przerw od pracy przy komputerze, zalecane co godzinę, warto patrzeć na oddalone obiekty, najlepiej zielone. Kojące właściwości, poza aspektami dekoracyjnymi, doceniają także właściciele i klienci gabinetów SPA i salonów kosmetycznych. Chrobotek reniferowy pojawia się także w pokojach hotelowych, dając poczucie bycia bliżej natury, pokrywając fragmenty ścian lub tworząc obrazy zamknięte w ramkach. Znakomitym pomysłem jest też pokrycie nim ściany w recepcji hotelu lub firmy. Znakomicie komponują się na tym tle logotypy. Niektóre firmy tworzą je nawet bezpośrednio z chrobotka, sygnalizując tym przywiązanie do przyrody i dbałość o środowisko.

W domach i mieszkaniach pojawia się na ścianach lub sufitach różnych pomieszczeń. Ze względu na wilgotne warunki świetnie czuje się w łazienkach i kuchniach, należy tylko pamiętać, by nie sąsiadował w bliskiej odległości z grzejnikiem. Pokrywa całe ściany lub jedynie pasy, pojawia się za szkłem jako tzw. „backsplash”, czyli panel chroniący ścianę przed zachlapaniem w kuchni, a także w formie obrazów na ścianach (zamkniętych w ramach lub nie). Wykorzystuje się go także w przygotowywaniu tzw. lasów lub ogrodów w słojach.

Jak powstaje ten naturalny materiał dekoracyjny?

Chrobotek reniferowy, używany we wnętrzach, rośnie w Norwegii. Tamtejszy ma najlepszą jakość i występuje w dużych ilościach. Zbiera się go ręcznie. Nie odbywa się to przez cały rok, a jedynie w miesiącach, w których jego przyrosty są największe, czyli od maja do października. Nie stwarza to zatem zagrożenia wyginięcia tej rośliny na tamtym obszarze. Następnie następuje selekcja zebranych egzemplarzy oraz ich oczyszczanie. Po tym etapie przychodzi czas na stabilizowanie. Do soków rośliny wprowadzany jest specjalny roztwór, w którego składzie przeważa gliceryna. Jest to swego rodzaju uśpienie, hibernacja rośliny. Chrobotek nadal jest miękki, zachowuje swoje właściwości, w tym sprężystość, jednak nie rozrasta się ani nie wymaga podlewania czy innego rodzaju pielęgnacji. Nie przyciąga też owadów.

Poza stabilizacją chrobotek reniferowy może być także barwiony. Jako produkt występuje w wielu kolorach, w tym intensywnych i ciemnych odcieniach zieleni, żółtym, czerwonym, niebieskim czy pomarańczowym.

W jakiej formie i gdzie można go kupić?

W sprzedaży chrobotek reniferowy występuje najczęściej w dwóch postaciach: luzem i w formie paneli. Pierwsza postać to opakowania foliowe zwykle między 50g a 500g lub kartony od 1kg do 5kg. Panele z kolei to najczęściej podkład korkowy, do którego przytwierdzono chrobotka. Wymiary to często 50cmx50cm, dzięki czemu łatwo pokrywać zarówno mniejsze, jak i większe powierzchnie. W razie potrzeby można bez problemu dociąć taki panel np. nożem do tapet. Można go kupić za pośrednictwem naszej strony, w sklepach ogrodniczych czy florystycznych oraz w Internecie. Zapraszamy do zakupu u nas, z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości oraz podpowiemy jaka forma najlepiej sprawdzi się w Państwa przypadku. Zachęcamy do sprawdzenia naszego portfolio. Zapraszamy do kontaktu. Telefon kontaktowy:

518-211-102

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL