Biuro to nie tylko miejsce pracy – to stwierdzenie coraz częściej towarzyszy nie tylko prezesom wielkich przedsiębiorstw, ale również właścicielom niewielkich firm. Nic dziwnego, skoro w biurze spędzamy sporą część dnia, a niejednokrotnie właśnie tam poznajemy ludzi, z którymi chcemy rozmawiać nie tylko na tematy służbowe. Warto zatem, aby miejsce to było dopasowane do potrzeb pracowników. Jak to osiągnąć? Jednym ze sposobów jest odejście od klasycznych, surowych open space na rzecz przyjaznych i cieszących oko aranżacji. Dotyczy to nie tylko mebli czy sprzętu, ale także elementów dekoracyjnych urozmaicających przestrzeń. Sprawdź zatem, czy zielona ściana z mchu lub obraz z roślin stabilizowanych sprawdzą się również w Twojej firmie.

Aranżacja biura a zadowolenie pracowników

Mogłoby się wydawać, że te dwie kwestie mają ze sobą niewiele wspólnego. Badania pokazują jednak, że pracownicy chcą mieć realny wpływ na to jak wygląda ich biuro i w jakiej lokalizacji się znajduje. Wiosną 2019 roku na zlecenie firmy doradczej Savills przeanalizowano potrzeby związane z miejscem pracy u 11 000 pracowników biurowych z 11 krajów Europy. Wśród nich znalazło się ponad 1 000 Polaków. Aż 90% pracowników z Polski wskazało, że najważniejsza lub bardzo ważna jest dla nich czystość w miejscu pracy. Ważna jest dla nas również aranżacja architektoniczna, na co wskazało 82% ankietowanych Polaków. Warto zatem zauważyć, że te dwie kwestie znalazły się wyżej niż np. gwarancja miejsca parkingowego w miejscu pracy czy wyszukane udogodnienia typu np. pokój do relaksu. Jak zatem zadbać o czystość i estetykę wnętrza jednocześnie? Oczywiście nic nie zastąpi dobrego architekta czy wykwalifikowanej ekipy sprzątającej, jednak możesz postawić na praktyczne elementy wystroju, które pomogą osiągnąć Twój cel. 

Mech na ścianie – czyste powietrze i estetyczny wygląd

Jednym ze sposobów na ciekawą aranżację przestrzeni biurowej jest wykorzystanie kompozycji z mchuJego zielona, wyrazista barwa gwarantuje ciekawe wrażenia estetyczne, natomiast właściwości oczyszczające pozwalają na zachowanie optymalnej jakości powietrza we wnętrzu. Mech na ścianie może wyłapywać i absorbować toksyny znajdujące się w powietrzu. Pochłania on pyły i zanieczyszczenia. Z kolei żyjące na jego powierzchni bakterie mają zdolność rozpuszczania ich, przetwarzając je jednocześnie w biomasę. Ściana z mchu jest zatem doskonałym rozwiązaniem w biurowcach, które niejednokrotnie znajdują się w centrach miast, gdzie z kolei mamy do czynienia ze sporym zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli zatem zależy Ci na dobrej jakości powietrza bez konieczności używania urządzeń oczyszczających, mech na ścianie będzie adekwatnym rozwiązaniem.

Rośliny w biurze to nie zawsze dobry pomysł – pracownicy zapominają o podlewaniu a firmy sprzątające czasem nie do końca wiedzą, jak się o nie zatroszczyć. Nic więc dziwnego, iż pojawiają się obawy, że ściana z mchu szybko straci swoje walory estetyczne a jego zniszczenie wygeneruje tylko dodatkowe koszty. Nic bardziej mylnego! Kompozycje ze stabilizowanego mchu są bardzo proste w utrzymaniu. Wystarczy zapewnić im wilgotność na poziomie ok. 40%.Z racji tego, że jest to wilgotność optymalna również dla człowieka, nie powinno być z tym żadnych problemów. To wszystko – mchu nie trzeba podlewać, ani dostarczać mu wartości odżywczych w postaci nawozów.

Przestrzeń biurowa bezpieczna dla alergików

Jak wspomnieliśmy na początku, pracownicy spędzają w biurze sporą część dnia, przez co niektórzy z nich czują się tam niemal jak w drugim domu. Warto zatem zadbać w tego typu miejscach o to, aby były one w dużej mierze wolne od alergenów. W biurach najczęściej mogą to być roztocza czy pleśń pojawiająca się m.in. na ziemi w kwiatach. Jak zatem ich unikać? Tutaj również pomocny będzie mech na ścianie, który pomaga pozbyć się kurzu, a jednocześnie filtruje powietrze i pozbawia je szkodliwych substancji. Sam w sobie jest pozbawiony typowych alergenów, dzięki czemu masz pewność, że nie wywoła reakcji alergicznych. W tym przypadku nie ma również problemu z wiosenno-letnim pyleniem, co ma szczególne znaczenie dla alergików.

Przestrzeń w biurze powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna i przyjazna pracownikom. Warto zatem postawić na ergonomiczne meble, profesjonalny sprzęt oraz nowoczesne rozwiązania gwarantujące pełną satysfakcję z wykonywanej pracy. Ważna jest również dbałość o dobre samopoczucie pracowników, co można osiągnąć m.in. ciekawą aranżacją i zastosowaniem nieoczywistych elementów, takich jak ściana z mchu.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL