Dekoracje we wnętrzach wykorzystujące żywy mech na ścianę są obecnie coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, zielona ściana robi naprawdę duże wrażenie i stanowi mocny akcent we wnętrzu. Jest jednocześnie naturalna i niezwykle efektowna, choć doskonale wpisuje się też w styl minimalistyczny. Jeśli chcesz zdecydować się na zieloną ścianę z mchu, możesz mieć kilka pytań na temat tego, jak o nią odpowiednio zadbać. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na często powtarzające się pytania naszych Klientów.

W jakich wnętrzach można zastosować dekorację z mchu?

Ściana z mchu może powstać w niemal każdym wnętrzu. Nie musi ono spełniać dodatkowych warunków technicznych. Ta żywa dekoracja, w której główną rolę gra mech na ścianę. Taka instalacja pasuje do przestrzeni biurowych oraz do restauracji. Może także stać się ozdobą domu czy mieszkania, ożywiając ścianę salonu, sypialni i każdego innego pokoju.

Rozwiązanie to polecane jest także posiadaczom niewielkich mieszkań, dla których mech na ścianę jest jedyną możliwością wprowadzenia roślin do wnętrza. Niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu wykorzystana zostanie dekoracja z mchu, z pewnością będzie przyciągać wzrok i stanowić piękną i oryginalną ozdobę.

Warunkiem, który należy spełnić decydując się na ścienne dekoracje z mchu jest brak bezpośredniego, bardzo intensywnego światła słonecznego padającego na ścianę, na której ma powstać żywy obraz z mchu. Zielona ściana z mchu źle znosi silne nasłonecznienie, lepiej radzi sobie we wnętrzach słabiej oświetlonych – z ekspozycją północną lub z dala od okien. Co ciekawe, można wykorzystać ją także w łazience bez okna.

Czy panele dekoracyjne z mchu są bezpieczne dla alergików?

Dekoracje z wykorzystaniem mchu na ścianę można z powodzeniem instalować we wnętrzach mieszkalnych. Nawet ogromna zielona ściana z mchu nie będzie stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia domowników – wręcz przeciwnie. Nawet w przypadku osób cierpiących na alergię, mech wykorzystywany przy tworzeniu dekoracji jest całkowicie bezpieczny.

Dzięki zastosowaniu płynu stabilizującego mech nie pleśnieje i nie przyciąga szkodników. Dekoracje z mchu mają właściwości antystatyczne – są wolne od roztoczy, kurzu i innych alergenów. Żywe obrazy z mchu można traktować jako żywe oczyszczacze powietrza. Mech we wnętrzach, podobnie jak inne rośliny, ma dodatkowo udowodniony dobroczynny wpływ na zdrowie domowników, zarówno czysto fizyczne jak i psychiczne, poprawiając samopoczucie i pomagając wyciszyć się po ciężkim dniu.

Czy posiadając w pomieszczeniu mech na ścianę należy utrzymywać wysoki poziom wilgotności?

Wbrew obiegowej opinii dekoracje na ścianę z mchu nie podnoszą poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nie wymagają też stałego stosowania nawilżaczy powietrza i wytwarzania specjalnego mikroklimatu. Idealna dla mchu wilgotność jest zbieżna z tą preferowaną przez człowieka i wynosi około 40%.

Dodatkowo, watro zauważyć, że mech na ścianę ma właściwości higrometryczne i szybko reaguje na spadek wilgotności powietrza. Przy niskiej wilgotności staje się suchy i szorstki. Jest to cenna właściwość szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w mieszkaniach często staje się nieprzyjemnie suche, sprzyjając infekcjom dróg oddechowych. Dzięki obecności mchu na ścianie można łatwo kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Czy instalacja z mchu może zostać spersonalizowana?

Ogromna zielona ściana z mchu to rozwiązanie bardzo odważne i efektowne. Doskonale sprawdza się na dużych przestrzeniach przy realizacji ciekawych projektów wystroju wnętrz. Najczęściej stosowana jest w biurach, lokalach gastronomicznych a coraz częściej także w domach prywatnych.

Nie jest to jedyna możliwość wykorzystania mchu na ścianę. Może on także przybrać formę żywych obrazów o dowolnych wymiarach. Większe mogą być kluczowym elementem dekoracji pomieszczenia, kilka mniejszych zielonych form z mchu może stanowić ciekawą kompozycję ożywiającą wnętrze.

Dekoracje z mchu mogą mieć różne formy i wymiary. Mogą się różnić także fakturą i kolorem. Jest to rozwiązanie idealne dla osób niedysponujących dużym metrażem.

Jakie rodzaje mchu nadają się do wykorzystania we wnętrzach?

Przy konfigurowaniu dekoracji z mchu poza kształtem i wielkością masz możliwość wyboru kilku gatunków mchu, różniących się między innymi fakturą. Popularny jest mech chrobotek z charakterystyczną strukturą, mech płaski albo poduszkowy. Bardzo odważne projekty zakładają także wykorzystanie traw i paproci – zamieniających zieloną ścianę z mchu w prawdziwe leśne runo.

Poza fakturą można wybrać także różne odcienie mchu oraz łączyć ze sobą kilka ich rodzajów. Dzięki temu kompozycja stanie się jeszcze ciekawsza, a w zależności od preferencji mogą powstać gładkie lub trójwymiarowe wzory. Metoda, dzięki której mech na ścianie wygląda cały czas dobrze, a dodatkowo nie atakują go szkodniki i nie osiada na nim kurz, polega na zastosowaniu skutecznego płynu stabilizującego o naturalnym składzie.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj dekoracji się zdecydujesz, jesteśmy przekonani, że zielona ściana z mchu z pewnością odmieni wnętrze Twojego mieszkania. Poza walorami czysto estetycznymi taka dekoracja ma także wiele innych zalet – przede wszystkim działa jak naturalny oczyszczacz powietrza. Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na udekorowanie swojego mieszkania instalacją z chrobotka reniferowego.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL