Zielone ściany z żywych roślin cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Kompozycja z roślin nie tylko zdobi wnętrze mieszkania lub biura, czyniąc je bardziej przytulnym. Ogrody wertykalnie korzystnie wpływają na mikroklimat pomieszczenia i oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Niektórzy, chcąc zaoszczędzić, decydują się na samodzielne wykonanie zielonej ściany. Czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Samodzielne wykonanie zielonej ściany jest tańsze – czy aby na pewno?

Jedni decydują się na samodzielny montaż zielonej ściany, ponieważ lubią majsterkować i chętnie realizują projekty DIY. Inni kierują się przede wszystkim względami finansowymi. Uważają, że w ten sposób zaoszczędzą sporo pieniędzy, mogąc cieszyć się tym samym efektem.

Zlecając projekt ogrodu wertykalnego musimy liczyć się z pewnym kosztem. Warto sobie uświadomić, że przygotowanie aranżacji na zamówienie, zgodnej z oczekiwaniami konkretnego klienta, wymaga wiele pracy kreatywnej. Osoba, która wykonuje ogrody wertykalne ma doświadczenie i kompetencje, które pozwolą jej jak najlepiej dobrać poszczególne gatunki roślin. Potrafi też udzielić cennych wskazówek dotyczących kwestii technicznych. Sam koszt roślin również jest istotny, i wpływa na końcową cenę projektu.

Tworząc ogród wertykalny samodzielnie, często nie myślimy o tym, że będziemy musieli poświęcić wiele godzin na pozyskanie wiedzy o roślinach. Musimy też zdobyć niezbędne materiały. Bez doświadczenia, często decydujemy się na rozwiązania, które nie sprawdzą się w warunkach naszego mieszkania. Niekiedy nie potrafimy też trafnie ocenić zapotrzebowania i kupujemy więcej materiałów, niż naprawdę potrzebujemy.

mobilny ogrod wertykalny

Często musimy też zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stwarza nowa technika uprawy roślin, np. wtedy, gdy decydujemy się na wykorzystanie tkaniny wegetacyjnej. Taka uprawa roślin ma nieco odmienną specyfikę, wymaga dostosowania częstotliwości podlewania i pielęgnacji roślin.

Prawdą jest, że samo stworzenie ogrodu w początkowym okresie przynosi sporo satysfakcji – możemy kształtować nasz ogród dokładnie tak jak chcemy – frustracja pojawia się później, kiedy rośliny zaczynają marnieć, a my nie potrafimy ustalić, jaka jest tego przyczyna.

Od czego zacząć budowę ogrodu wertykalnego?

Najpierw musimy wybrać, jakie rodzaj konstrukcji najbardziej nam się podoba. Kolejną ważną decyzją jest wybór roślin. Musimy też dobrze przemyśleć, w którym miejscu chcemy zamontować ogród wertykalny. Czy ma ona służyć jako przepierzenie w biurze czy też jako główny element dekoracyjny w salonie? Pytania te są kluczowe niezależnie od tego, czy powierzamy realizację projektu profesjonalistom, czy decydujemy się na samodzielne wykonanie projektu.

Dobrym pomysłem jest oczywiście wykorzystanie gotowych inspiracji. W sieci możemy znaleźć wiele projektów i kompozycji roślinnych, które mogą stanowić punkt wyjścia przy planowaniu własnego ogrodu wertykalnego. Przy projektowaniu kompozycji niezwykle pomocna jest pomoc specjalistów. Potrafią dobrać gatunki o podobnych wymaganiach i podpowiedzą rozwiązania, które będą dobrze wyglądać na każdym etapie wzrostu roślin w ogrodzie wertykalnym.

Montaż konstrukcji i instalacja ogrodu

Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie ogrodu wertykalnego, sami możemy zdecydować, jakich materiałów użyjemy i jak wykorzystamy dostępną przestrzeń. Możemy wybrać wiele rozwiązań – o różnej wytrzymałości i estetyce. Kluczowe jest też oszacowanie wytrzymałości materiałów, które posłużą jako stelaż dla instalacji.

Decydując się na zakup ogrodu wertykalnego u profesjonalistów, kupujemy gotową kompozycję z usługą montażu. Projektanci dobierają odpowiednie rozwiązania technologiczne i dbają o estetykę całego ogrodu. Udzielą też cennych porad i wskazówek, o których sami moglibyśmy nie pomyśleć (np. o odpowiednim zabezpieczeniu ściany). Co bardzo istotne, ogrody wertykalne z żywych roślin wyposażone są w systemy automatycznego nawadniania, a jeśli zachodzi taka potrzeba – w dodatkowe systemy oświetleniowe. Dzięki temu rośliny szybciej aklimatyzują się w nowych warunkach i mają optymalne warunki do rozwoju. Systemy automatyczne znacznie ułatwiają też bieżącą pielęgnację ogrodu wertykalnego.

Podsumowanie

Lepiej zlecić montaż ogrodu wertykalnego profesjonalistom czy zdecydować się na jego samodzielne wykonanie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decydując się na profesjonalną usługę korzystasz z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy  przygotują indywidualny projekt zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Nie trzeba też martwić się samą instalacją. Możemy liczyć również na wsparcie w późniejszym okresie. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zaprojektować i zamontować wewnętrzny ogród wertykalny, skorzystaj z naszych gotowych zestawów!

ogrod wertykalny zestaw do samodzielnego montazu
Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL