W Polsce ok. 50 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Chodzi tu nie tylko o smog, ale również o różne opary, które pojawiają się w naszych mieszkaniach. Możemy próbować się przed nimi chociaż częściowo uchronić poprzez oczyszczanie powietrza w domu. Pomoże nam w tym uprawa roślin. Nie jest to jednak proste rozwiązanie – aby poczuć efekt oczyszczonego powietrza, roślin powinno być w naszym otoczeniu sporo. Dobrym pomysłem może być zatem ogród wertykalny.

Rośliny jako filtr powietrza

Uprawa roślin w domu doskonale spełnia funkcję filtra powietrza. Dzięki nim pozbędziemy się takich szkodliwych substancji jak np. benzen, formaldehyd czy aceton. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale także zmniejszą negatywne skutki wdychania dymu tytoniowego, chemicznych środków czyszczących czy farb. Dzięki temu domownicy są zdrowsi i cieszą się lepszym samopoczuciem. Informacje te zostały potwierdzone przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Jeśli chcemy, aby rośliny w naszym domu oczyszczały powietrze, to musimy wybrać odpowiednie do tego gatunki. Najlepiej do tego sprawdzi się:

  • Bluszcz – jest to roślina pochłaniająca toksyny. Powinniśmy mieć go w domu, szczególnie jeśli któryś z domowników jest palaczem tytoniu. Znacznie zminimalizuje on negatywne skutki jego wdychania.
  • Epipremnum – roślina ta potrafi absorbować takie szkodliwe substancje jak np. benzen czy tlenek węgla. 
  • Fikus benjamina – roślina ta jest ogromnym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Może osiągnąć aż 2 m, dlatego potrafi pochłonąć dużą ilość toksyn.
  • Filodendron – roślina ta tak samo, jak fikus benjamina potrafi osiągnąć sporą wysokość, dlatego świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Pozwoli ona nam się pozbyć np. amoniaku czy formaldehydu.
  • Paproć – do oczyszczania powietrza w domu użyć możemy każdego gatunku tej rośliny. Najchętniej wybieramy jednak popularną paproć zwyczajną. Roślina ta świetnie zneutralizuje takie toksyczne substancje, jak ksylen czy trójchloroetylen.
  • Sansewieria – jest to roślina polecana szczególnie do uprawy w sypialni oraz pokoju dziennym. Świetnie poradzi sobie ona z oczyszczeniem powietrza z benzenu czy formaldehydu.
  • Skrzydłokwiat – jest to roślina idealnie nadająca się do oczyszczania powietrza w łazience, ponieważ lubi wysoką wilgotność. Dzięki niej pozbędziemy się z domu ksylolu czy toluenu.
  • Zielistka – roślina ta bardzo często jest uprawiana w celu oczyszczania powietrza, ponieważ jest niedroga i mało wymagająca. Zneutralizuje ona np. benzen i dwutlenek węgla.

Ogrody wertykalne sposobem na czyste powietrze

Rośliny niewątpliwie oczyszczają powietrze. Jednak aktualnie zanieczyszczenia powietrza są tak odczuwalne, że pojedyncze rośliny nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Mieszkanie musi być mocno zagęszczone roślinami, aby człowiek mógł odczuć skutki oczyszczania powietrza. NASA wskazuje, że minimalne zagęszczenie to 1 roślina na 10 m2. Ogrody wertykalne pozwolą zagęścić masę roślinną nawet na niewielkiej powierzchni, więc oczyszczanie powietrza będzie przebiegać bardziej efektywnie. Zwiększą też wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Ogrody wertykalne nazywane są również zielonymi ścianami, gdyż na ogół są właśnie na nich instalowane. Coraz częściej można spotkać je jako ogrody mobilne, uprawiane na specjalnej konstrukcji. 

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego?

Rośliny, których użyjemy do ogrodu wertykalnego, mogą być bardzo zróżnicowane. Te, które można spotkać najczęściej, to

  • zielistki
  • paprocie
  • skrzydłokwiaty
  • maranty
  • fikusy
  • filodendrony
  • bluszcze

Możemy zdecydować się także na inne rośliny do ogrodu wertykalnego. Powyższe propozycje są jednak bardzo polecane ze względu na ich mało skomplikowaną uprawę i pielęgnację. W kompozycjach pojawiają się też monstery, rośliny epifityczne oraz oplątwy.

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego

Ogród wertykalny musimy odpowiednio pielęgnować, jeśli chcemy, aby cały czas oczyszczał powietrze w naszym domu. Przede wszystkim musimy zadbać o nawodnienie roślin. Pomogą nam w tym automatyczne systemy nawadniające, dzięki którym rośliny otrzymają zawsze odpowiednią ilość wody. Powinniśmy również chronić nasz ogród przed szkodnikami. W tym celu możemy zraszać je naturalnymi środkami ochronnymi np. wywarem z pokrzywy czy skrzypu. Nie powinniśmy sięgać po chemiczne środki, dopóki nie będzie takiej konieczności. W pielęgnacji ogrodu wertykalnego nie możemy zapominać także o podcinaniu rozrastających się roślin.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL