Ogród wertykalny zbudowany jest z żywych roślin, które potrzebują odpowiedniej ilości czasu, aby odnaleźć się w nowym otoczeniu. Poszczególne gatunki są implementowane jako drobne sadzonki, dlatego tak istotne jest zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju. Jak adaptują się rośliny w wewnętrznych ogrodach wertykalnych i ile trwa ten proces? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.

Ile trwa adaptacja roślin w ogrodzie wertykalnym?

Gdy rośliny zostaną już zasadzone w modułach ściany, niezbędna jest ich regularna obserwacja. Szczególny nacisk trzeba położyć na pierwszy tydzień ich rozwoju, ponieważ wówczas mogą doświadczyć tzw. szoku ponasadzeniowego. Z czasem zaczną się jednak adoptować, aż w końcu całkowicie przywykną do zapewnionych warunków wilgotnościowych i dopasowanego oświetlenia. Okres ten trwa zazwyczaj od 4 do maksymalnie 8 tygodni. Po upływie tego czasu ogród wertykalny jest już zazwyczaj w pełni zaadaptowany i jego dalszy rozwój przebiega stabilnie.

Co w sytuacji, gdy nowo posadzone rośliny nie wykazują chęci do zaakceptowania nowych warunków? Trzeba pamiętać, że rośliny to także żywe organizmy i mają prawo do odrzucenia proponowanego otoczenia. Takie sytuacje są jednak uznawane za stosunkowo rzadkie, ale mimo wszystko warto być na nie przygotowanym. Jeśli w ciągu wspomnianych wyżej 8 tygodni stan roślin się nie unormuje, a poszczególne gatunki będą widocznie obumierać, należy wymienić je na nowe sadzonki.

Na co zwrócić uwagę w procesie adaptacji roślin?

Ogrody wertykalne tworzone są ze starannie wyselekcjonowanych, odpornych gatunków roślin, które mają najwyższe szanse na prawidłową adaptację w nowym otoczeniu. Są jednak takie rośliny, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Należy do nich m.in. odmiana Epipremnum N’Joy’, która na przesadzenia reaguje dość  „nerwowo”, czego efektem może być pojawienie się na jej liściach charakterystycznych, ciemnych przebarwień. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ jest to sytuacja całkowicie naturalna. Po kilku tygodniach roślina zacznie przybierać na objętości, a przebarwione liście można będzie usunąć.

Warto mieć również na uwadze, że podczas adaptacji roślin w ogrodzie wertykalnym niektóre z nich mogą z początku wydawać się chore. Należy jednak cierpliwie poczekać i dać im szansę na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Kiedy zielona ściana wertykalna w pełni się rozwinie?

Adaptacja roślin w wewnętrznym ogrodzie wertykalnym jest pierwszym etapem jego rozwoju. W dalszej kolejności roślinność intensywnie się rozrasta i osiąga zamierzoną objętość. O ile pierwszy etap trwa maksymalnie 8 tygodni, o tyle drugi może potrwa nieco dłużej. Po upływie 3-4 miesięcy od zasadzenia, ogród pokrywa już całą ścianę i w pełni zapełnia każdy jej element. W pełnej krasie możemy jednak zacząć go podziwiać dopiero po około 6 miesiącach od instalacji zielonej ściany. Nie oznacza to oczywiście, że po tym okresie rośliny zaczynają obumierać. Wręcz przeciwnie – pięknie się rozwijają i rozrastają, co wywołuje konieczność ich regularnego przycinania.

Prawidłowa pielęgnacja wewnętrznych ogrodów wertykalnych

Stworzenie zielonej ściany i adaptacja jej roślin to tylko część drogi do pięknego ogrodu wertykalnego. Nawet jeśli dany projekt wykorzystuje automatyczny system nawadniania i nowoczesne oświetlenie asymilacyjne, minimalna pielęgnacja i tak okaże się niezbędna. To klucz do zdrowego i pięknego ogrodu, który będzie zachwycał swoją świeżością przez długie lata. Rośliny należy przede wszystkim obserwować i odpowiednio reagować na ewentualne pogorszenie się ich kondycji. Wówczas warto zastosować dedykowany danym gatunkom nawóz, który możesz zaaplikować do automatycznego dozownika wbudowanego w zieloną ścianę.

Serwis po montażu ogrodu wertykalnego

Po upływie około 2 miesięcy od zasadzenia roślin, należy umówić się na pomontażowy serwis kontrolny, którego celem jest weryfikacja prawidłowego przystosowania się roślinności do nowego otoczenia. Podczas wizyty specjaliści oceniają również wydajność systemu nawadniającego i oświetlenia, wymieniają także te gatunki, które ostatecznie się nie przyjęły. Możliwe jest oczywiście umówienie dodatkowych serwisów, które wskazane są szczególnie wtedy, gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy.

Aklimatyzacja i rozwój roślin w wewnętrznym ogrodzie wertykalnym to stosunkowo długi proces. Warto jednak zachować cierpliwość, ponieważ w efekcie otrzymamy piękną i bujną roślinność, która będzie nas cieszyć przez wiele kolejnych lat. Jednocześnie należy pamiętać o konieczności regularnego kontrolowania kondycji poszczególnych gatunków i przestrzegania zasad prawidłowej pielęgnacji. W zamian rośliny odwdzięczą się pięknym wzrostem.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL