Ogrody wertykalne to coraz popularniejsza ozdoba wnętrz, sprawdzają się w mieszkaniach, biurach i innych pomieszczeniach, w których przestrzeń jest ograniczona, ale użytkownicy chcą wprowadzić zielone dekoracje. Stanowią one roślinne ściany, które nie zajmują wiele miejsca, a są bardzo efektowne. Niewielkie ogrody wertykalne można z powodzeniem zakładać samodzielnie, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad. W artykule wyjaśnimy, o czym należy pamiętać, tworząc własną zieloną ściankę.
- Wybór odpowiedniego miejsca
Wybierając miejsce na ogród wertykalny należy pamiętać, że rośliny potrzebują słońca, dlatego powinien on znaleźć się naprzeciwko okna, najlepiej na ścianie o wystawie południowej lub zachodniej. Drugą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na ogród wertykalny jest wytrzymałość ściany. Musi ona utrzymać dość duże obciążenie, dlatego nie może to być ściana działowa zrobiona np. z płyty gipsowej.
Na ścianie należy zamocować warstwę izolacyjną (np. z PCV), która będzie ochroną przed zabrudzeniem i wilgocią, a także wzmocni konstrukcję. Zwykle cała konstrukcja wraz z izolacją, kratownicą i roślinami ma szerokość 20–40 cm, więc należy to wziąć pod uwagę wybierając miejsce.
- Gotowe elementy konstrukcyjne
Najlepiej kupić gotową kratownicę, na której umieszczone będą pojemniki z roślinami. Należy ją solidnie przymocować do ściany, stosując się do zaleceń producenta. Najbardziej wytrzymałe są stalowe konstrukcje. Rośliny natomiast sadzi się w specjalnych plastikowych modułach – doniczkach, kieszeniach lub skrzyniach. Warto zainwestować w produkty z automatycznym systemem nawadniania, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu użytkownikom.
- Dobór odpowiednich roślin
Rośliny w ogrodzie wertykalnym nie powinny być przesadnie wymagające. Należy pamiętać, że ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie mogą mieć mocno rozbudowanego systemu korzeniowego, ani przesadnie się rozrastać. Warto więc postawić na rośliny płożące, ponieważ nie rosną one wysoko w górę, a tworzą piękne kompozycje. Może to być np. bluszcz pospolity, ponieważ doskonale sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu oraz jest bardzo efektowny.
Innymi grupami roślin sprawdzających się w ogrodach wertykalnych są paprocie domowe i rośliny ananasowate. Jeżeli ogród wertykalny ma znajdować się w kuchni, warto posadzić w nim także zioła. W ogrodzie wertykalnym doskonale sprawdzą się również mchy, bo nie wymagają nadmiernej pielęgnacji i w przeciwieństwie do innych roślin nie potrzebują dobrego nasłonecznienia.
- Większy projekt należy zlecić specjalistom
O ile niewielkich rozmiarów ogrody wertykalne z powodzeniem można stworzyć samodzielnie, to ogrody zajmujące całą powierzchnię ściany powinny być wykonane przez fachowców. Nasza firma oferuję kompleksową realizację ogrodów wertykalnych oraz ich serwis.