Zielone ściany w domach to wyraz tego, że chcemy, aby zieleń coraz bardziej gościła w naszych wnętrzach. Stanowią one dla miłośników roślin namiastkę ogrodu, gdy ogrodu mieć nie można. Ciekawym rozwiązaniem są one również w wielkich budynkach typu galerie handlowe, duże budynki firm i organizacji.

Zalety i ograniczenia ogrodów wertykalnych

Rośliny w domu czy w parku, poprawiają jakość powietrza oczyszczając je, nawilżając, produkując tlen. Dobrze to wpływa i na nasze zdrowie i samopoczucie. Sam fakt, że montuje się je na powierzchni ściany pozwala zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie zachować sporo zieleni w pomieszczeniu. Do tego typu konstrukcji, firmy zajmujące się zakładaniem takich ogrodów, oferują i wykonują system automatycznego nawadniania. To sprawia, że rośliny podlewane są samoistnie, a my nie musimy pamiętać o tej czynności. Takie rozwiązanie dotyczące zieleni ma też walory dekoracyjne. Czyni naszą przestrzeń wyjątkową i ekskluzywną. Warto tu dodać, że zielone ściany to również ściany wykonane w całości z mchu, które doskonale nadają się do minimalistycznych wnętrz i których pielęgnacja właściwie nie jest konieczna. Jeśli chodzi o ograniczenia, jakie mają zielone ściany to nie ma ich wiele. Jednak przynajmniej dla niektórych miłośników roślin, fakt, że nie wszystkie nadają się do tej formy nasadzania może być trochę rozczarowujący. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy decydujemy się na system modułowy, jeśli chodzi o montaż. Powinny być dobierane takie rośliny, które bardziej rosną wszerz niż na wysokość. Nie powinny być stosowane rośliny, których korzenie mają tendencję do rozrastania. Przeważnie firmy ogrodnicze mają do dyspozycji wykaz roślin, które taką formę nasadzeń tolerują. Jeśli nie, warto zaczerpnąć informacji od architekta krajobrazu. Warto, bo szkoda roślin i pracy wokół zielonej ściany związanej z częstym wymienianiem roślin.

Sposoby realizacji

Montaż ogrodów wertykalnych to kilka możliwych rozwiązań Można zastosować zarówno system modułów z tworzywa sztucznego typu HDPE aluminium lub stali nierdzewnej. Najpopularniejszy jest system panelowy składający się ze skrzynki i dwóch doniczek. Skrzynki łączy się ze sobą w takiej ilości, by stworzyć interesujący nas rozmiar ściany. Ważne jest, że doniczki nie mogą być wymienione na większe w tym rozwiązaniu. Nie pozwalają na to rozmiary otworów na doniczki w skrzynkach. Innym sposobem jest system filcowych kieszeni, w których bezpośrednio, bez użycia donic sadzone są rośliny. W tej opcji dzięki rodzajowi splotu filcu możliwe jest przerastanie korzeni przez materiał. Roślina może tu bardziej się rozrastać niż w systemie modułowym. Istnieje również system kontenerowy, ale ten nie jest stosowany w domach, nadaje się do wielkich pomieszczeń i wymaga specjalnych rusztowań przebiegających przez  całe kondygnacje budynku.

Wszystkie wymienione rozwiązania muszą spełniać pewne warunki, a mianowicie muszą być odizolowane od ściany. Najlepiej woododpornym materiałem typu membrana czy płyta PCV. Izolacja taka musi zapewniać stuprocentową szczelność. Istotne jest również zachowanie kilkucentymetrowej przerwy między ścianą a samą konstrukcją. Wiąże się to z zapewnieniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza zapobiegającej powstawaniu pleśni i grzybów.

Przed przystąpieniem do realizacji należy określić miejsce w domu, gdzie umieszczona będzie skrzynka ze sterowaniem. Nie musi ona znajdować się bezpośrednio przy zielonej ścianie. Wodę doprowadza się do tego miejsca, a  dopiero stamtąd wykonuje przyłącze do ściany.

Oświetlenie

Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu dla roślin. Taki rodzaj ogrodu wymaga intensywnego światła.  Najdogodniej jest założyć go na ścianie, na której słońce najdłużej operuje. Jeśli to nie jest możliwe należy zapewnić dodatkowe lampy symulujące światło słoneczne. Powinno się w tym celu zastosować światło białe, a same oprawy świetlne umiejscowić ok. 150cm od ściany.

Nawadnianie

Ogólnie rzecz biorąc można zieloną ścianę podlewać samemu, jednak tak jak już było wspomniane, najwygodniej zastosować system automatyczny do nawadniania. Taki system tworzy sieć połączonych ze sobą rurek, które doprowadzają wodę i składniki odżywcze do korzeni roślin. Naszym zadaniem jest tylko uzupełnianie nawozu i odżywek w zbiorniku, z którego pobierana jest woda. Całość systemu nawadniania może mieć formę obiegu zamkniętego. Zbiornik na wodę wykonywany jest również przez firmę zakładającą ogród. W nim umieszczana jest pompa, która w zaplanowanych godzinach załącza się i pompuje wodę na ścianę. Woda krąży w obiegu zamkniętym i po podlaniu roślin wraca do zbiornika. Nawadnianie uruchamiane jest przez niewielki sterownik podłączony do gniazdka. Drugim wariantem w systemie nawadniania jest otwarty obieg wody zasilany z wodociągu. Tę opcję stosuje się najczęściej, jeśli tylko jest możliwość doprowadzenia wody oraz wykonania odpływu do kanalizacji. Doprowadzenie  wody powinno być wykonane jak najbliżej środka ściany. Odprowadzenie natomiast zaraz pod dolną rynienką zbiorczą. System kroplowników sprawia, że woda dociera nawet do najniższych partii roślin.

Możliwości zastosowania zielonych ścian

Tych jest sporo zarówno jeśli chodzi o pomieszczenia, w których możemy założyć ogród wertykalny, jak i o same aranżacje. Zielona ściana sprawdzi się zarówno w salonach, jadalniach, ale też holach i łazienkach. Może zajmować całą ścianę albo występować w formie niewielkiej np. jako zielnik na kuchennej ścianie czy pas zieleni nad telewizorem. Mogą przyjmować formę obrazów zamkniętych w eleganckich ramach. W takim wydaniu ładnie będzie się prezentować układ kilku takich obrazów na jednej ścianie, czy to w jednym rozmiarze, czy w różnych. Dostępne są również panele wolnostojące. Można je stosować jako np. ścianki działowe. Takie rozwiązanie sprawia, że rośliny są z obu stron ścianki. Nie trzeba też pozostawać przy samej zieleni, jeśli20 chodzi o kolorystykę. Można dobrać rośliny o np. żółtawym ulistnieniu lub czerwonym. Można też roślinami malować wzory stworzone przez kolory kwiatów roślin kwitnących. Takie rozwiązanie sprawdzi się na większych powierzchniach zielonych ścian.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL