Ogrody wertykalne, zwane również zielonymi ścianami, to coraz częściej spotykany motyw dekoracyjny we wnętrzach. Spotkamy je zarówno w większych przestrzeniach publicznych, takich jak lobby biur czy wszelkiego rodzaju poczekalnie, jak i w prywatnych domach oraz mieszkaniach. Decydując się na założenie ogrodu wertykalnego we własnych czterech kątach musimy pamiętać, że taka ściana potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby przez długi czas cieszyć oczy domowników oraz gości efektownym designem.

Serwis pomontażowy – jak wygląda?

Projektem i instalacją ogrodów wertykalnych zajmują się profesjonaliści. Dobre skomponowanie oraz zamontowanie kompozycji kwiatowych wymaga niezwykłej precyzji oraz odpowiednich materiałów. Pierwszym etapem prac jest oczywiście ustalenie oczekiwań klienta oraz sporządzenia kosztorysu. Na ostateczną cenę usługi wpływa wiele czynników, a najważniejsza jest wysokość oraz szerokość ściany, na której ma powstać ogród wertykalny. Kolejnym etapem współpracy jest dopełnienie wszelkich formalności. Wówczas także pojawia się wstępny termin realizacji pracy, a klienci mogą zapoznać się z dokładnymi warunkami umowy. Wtedy przygotowywany jest projekt ściany, a po zaakceptowaniu przez klienta następuje montaż ogrodu wertykalnego. Na tym jednak prace firm się nie kończą. Ostatnim etapem współpracy jest serwis pomontażowy.

Serwis pomontażowy odbywa się po wstępnej adaptacji roślin, czyli okresie około 8 tygodni od instalacji ściany. Wówczas sprawdza się wygląd nowych pędów, kontrolowane jest to, czy wszystkie okazy się przyjęły oraz czy harmonogram nawadniania jest optymalny. Jeżeli jakaś roślina nie przyjmie się, jest ona wymieniania. Wprowadzane są także poprawki do systemów zautomatyzowanych (nawadniania, oświetlenia).

Kolejne wizyty serwisowe wyglądają podobnie – pomagają klientom utrzymać zieloną ścianę pod kontrolą oraz w porę zareagować na każdy, nawet najmniejszy problem. W ramach serwisu sprawdza się wilgotność, system nawadniający, harmonogram nawożenia. Podczas każdej wizyty wszystkie rośliny są oczyszczane, przycinane oraz pozbawiane zeschniętych liści.

Pielęgnacja zielonej ściany – podstawowe zadania

Kiedy rośliny się zaadaptują, pielęgnacja zielonej ściany nie jest już szczególnie wymagająca. Wystarczy pamiętać o kilku aspektach. 

Nawadnianie oraz nawożenie roślin

Jest to najważniejszy aspekt każdego ogrodu wertykalnego. Kluczowym czynnikiem jest także odpowiednie światło, które ma wpływ na optymalny wzrost roślin. Tym zajmują się jednak fachowcy podczas montażu. Jeżeli chodzi o nawadnianie kluczową informacją jest fakt, że rośliny, które uprawiamy na zielonych ścianach, sadzone są w niewielkich pojemnikach, przez co nie mają one zbyt dużo miejsca na wzrost oraz kumulowanie wody. Na szczęście, ogrody wertykalne wyposażone są w automatyczne systemy nawadniania, które ułatwiają ten proces. Co więcej, systemy te mogą być rozbudowane o funkcję fertygacji, która zapewni naszym roślinom zasilanie przez rozpuszczane w wodzie nawozy mineralne. Nawożenie oraz nawadnianie odbywa się wówczas w jednakowym czasie. Dawki nawozów powinny być jednak minimalne – rośliny w tego typu kompozycjach potrzebują znacznie mniej substancji odżywczych niż te, które uprawiane są w standardowych doniczkach.

Właściciele ogrodów wertykalnych powinni zadbać także o opryskiwanie liści roztworem wody z nawozami dolistnymi – w taki sposób sprawimy, że nasza ściana będzie jeszcze ładniejsza.

Przycinanie roślin

Jest to równie ważne zadanie, które stoi przed właścicielami zielonych ścian. Przycinanie pomoże nie tyko zachować pożądany kształt ogrodu wertykalnego, ale nie dopuści także do sytuacji, kiedy nadmierny rozwój jednej z roślin zaburzy kompozycję i uniemożliwi prawidłowy rozwój innych gatunków. 

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

To, co cechuje zieloną ścianę, to gęstenasadzenia oraz zwiększona wilgotność powietrza. Choć to optymalne warunki do uprawy roślin, powinniśmy często przyglądać się kondycji ogrodu – żywe rośliny mogą stać się celem ataku szkodników. Warto podejmować najważniejsze zabiegi profilaktyczne. W warunkach domowych możemy zraszać ogród własnoręcznie zrobionymi wywarami, które działają przeciwgrzybiczo – może być to wywar z czosnku, pokrzywy czy skrzypu. W trudniejszych przypadkach należy niekiedy sięgnąć po silniejsze środki chemiczne dedykowane do zwalczania konkretnej choroby czy szkodnika. Oprócz tego, warto także systematycznie czyścić zakurzone liście.

Regularne czyszczenie oraz kontrola

Jeżeli nie decydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalistów, musimy także przejąć ich zadania:

  • Raz na pół roku warto przeprowadzić przegląd systemu nawadniania.
  • Raz na 3-6 miesięcy oczyścić rynnę lub zbiornik z wodą, a także filtr wody.
  • Co kilka tygodni uzupełnić wodę, jeżeli nawadnianie odbywa się w obiegu zamkniętym.
  • Kontrolować naświetlenie oraz odpowiednią temperaturę zielonej ściany.

Samodzielne dbanie o ogród wertykalny nie powinno stanowić większego problemu dla właścicieli. Podstawowe zadania to standardowe czynności, jakie wykonujemy przy pielęgnacji roślin domowych. Regularne czyszczenie oraz kontrola stanu roślin należy jednak do nieco bardziej zaawansowanych zadań i w tym celu warto skorzystać z usług profesjonalistów – wówczas będziemy mieli pewność, że nasz ogród wertykalny będzie wyglądał pięknie przez wiele lat.

Kategorie: Blog

English EN German DE Polish PL